Wpis z mikrobloga

Gwintowanie lufy

Kto oglądał film z Jamesem Bondem, ręka w górę! Albo lepiej plus ( ͡º ͜ʖ͡º)

Czołówka filmów tej serii niezmiennie ukazuje ujęcie z perspektywy pocisku załadowanego do komory nabojowej, czyli słynne gwintowane wnętrze lufy.

Właśnie - dlaczego gwintuje się lufę? Czyni się tak już od XV-tego wieku, więc z pewnością ma to sens, a ja powiem Wam jaki.

Pocisk opuszczający lufę to niesymetryczny (#!$%@?ąc od kulek stalowych) kawałek metalu (stopu, często pokrytego płaszczem), który podatny jest na szereg oddziałujących na niego sił.
Co prawda jego pęd gwarantuje ruch mniej więcej w kierunku celu, ale podlega on korektom ze względu na opad (grawitacja) czy znos (wiatr), jak również dodatkowemu wpływowi takich parametrów jak opór powietrza (wilgotność, temperatura, ciśnienie), kształt pocisku, jego masa, wymiary, rodzaj płaszcza, kąt wystrzelenia, efekt Magnusa, efekt Coriolisa ...

Wszystko to zebrane jest w dziale nauki zwanym balistyką zewnętrzną pocisku i jest zbyt szerokim zagadnieniem na wpis, ale daje nam pogląd na to jak działają siły na pędzący pocisk i jak dążą do tego, by... obrócić go wokół osi pionowej, wprowadzając w "koziołkowanie".
Właśnie przeciwdziałanie koziołkowaniu jest powodem gwintowania luf - nadaje ono pociskowi szybki ruch wirowy wokół osi poziomej (względem toru lotu oczywiście), stabilizując jego lot poprzez stworzenie efektu żyroskopowego.

Prędkość tych obrotów i prędkość pocisku jest bardzo istotna, ponieważ ruch wirowy skutkuje niekorzystnym efektem derywacji pocisku (jego znosu w kierunku bocznym) oraz niebezpieczeństwo wystąpienia ruchów oscylacyjnych, czyli delikatnego odchylenia kierunku wirowania od osi kierunku trajektorii lotu - te oscylacje mogą wystąpić pod postacią precesji lub nutacji, o czym w innym wpisie.

Jak widzicie, żywot snajpera do łatwych nie należy, choć dziś z pomocą przychodzą elektroniczne celowniki nanoszące już poprawki związane z parametrami atmosferycznymi!
Ale wciąż na skutek nieuwzględnienia samej derywacji można chybić strzał w głowę na odległości ok. 700 metrów...

Wracając do gwintu - po inicjacji eksplozji ładunku miotającego, pocisk opuszcza komorę i z dużą prędkością przeciska się przez kanał lufy, napierając dzięki gwintowi ruchu wirowego o dużej prędkości obrotowej. Jaka to będzie prędkość?
Jeśli przewód lufy będzie miał długość 1 metra i dokładnie jeden pełny zwój gwintu na całej długości, to prędkość obrotowa pocisku, czyli ilość obrotów na sekundę będzie równa wartości prędkości pocisku w m/s :)
A sam pocisk poleci równiutko, jak po sznurku i uderzy w cel swoim czubkiem, a nie dupką ;) przy najmniej w teorii ;)

#jessenapoligonie #bron #fizyka #strzelectwo #ciekawostki
j.....n - Gwintowanie lufy

Kto oglądał film z Jamesem Bondem, ręka w górę! Albo le...

źródło: comment_AwxXeZXXFcVJNFjeUbWmNKdaiJzM9OfH.jpg

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Mówiąc w skrócie, pocisk lecąc obraca się wokół własnej osi, przecinając powietrze i lepiej opiera się działającym na niego siłom, co pozwala mu zachować większą część energii, nadanej w momencie wystrzału a co za tym idzie polecieć dalej lub bardziej uszkodzić cel.
  • Odpowiedz
Jeśli przewód lufy będzie miał długość 1 metra i dokładnie jeden pełny zwój gwintu na całej długości, to prędkość obrotowa pocisku, czyli ilość obrotów na sekundę będzie równa wartości prędkości pocisku w m/s :)


@jesse__pinkman: Orientujesz się jakie są faktycznie stosowane wartości? Tzn. ile zwojów/m się stosuje w, powiedzmy, współczesnych broniach?
  • Odpowiedz
@m_bielawski: w broni strzeleckiej przeważnie nie ma pełnego zwoju :) ale z tym jest rożnie, zaraz włączę kompa bo nie chce walnąc głupoty, współczynnik skrętu gwintu gdzies ostatnio przeglądałem...
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Czy mógłbyś kiedyś zrobić chociaż krótki wpis o rodzajach pocisków (półpłaszczowych, pełnopłaszczowych, hollow-point, itd)? Czemu, po co, dlaczego, jak?

Chyba, że już kiedyś robiłeś i przeoczyłem...
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Co prawda nie przeczytałem całości (ale odkładam na później) jednak chyba nie o to mi chodziło. Miałem na myśli raczej ręczną broń palną, a nie pociski przeciwpancerne.

Chodzi mi konkretnie o to jakie są cechy i zastosowania rodzajów płaszczy w pociskach. Patrzyłem na wiki, ale tam jednak dość skąpo. Są opisane rodzaje i ogólny powód ich stosowania, ale spać nie daje mi czym się różni pocisk pełnopłaszczowy od całopłaszczowego od
  • Odpowiedz
@Krumer: Zamówienie przyjęte ;) Popełniłem jakiś wpis o tym, ale nie aż tak dokładnie, zatem chętnie wyjaśnię co nieco w kolejnym :) Teraz tylko powiem krótko, że całopłaszczowy jest pokryty warstwą stopu w całości, łącznie ze stopką, pełnopłaszczowy stopkę ma odkrytą ;) półpłaszczowy to pocisk z odkrytym czubkiem, a jeśli w tym czubku ma dodatkowo wgłębienie, to jest to tak zwany Hollow Point - czyli JHP jak napisałeś.
Załączam rysunek tak
j.....n - @Krumer: Zamówienie przyjęte ;) Popełniłem jakiś wpis o tym, ale nie aż tak...

źródło: comment_883L24o7iNheWgDE7rCn9O8hubTXpBAF.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Super, dzięki! Nie dalej niż 2 dni temu odpowiadałam na pytanie mojego 6-latka, "kto wymyślił pistolet", i tłumaczyłam, że wymyślili broń palną jeszcze w średniowieczu, ale celna stała się dopiero m.in. po wprowadzeniu gwintowania... Tylko tego koziołkowania brakło mi do wywodu logicznego. Uzupełnię! :)
  • Odpowiedz