Wpis z mikrobloga

Hej mirki, na wiosnę będę chciał dojechać z Warszawy do Stavanger (NOR) prawdopodobnie samochodem. Samochodem ponieważ na 100% jedziemy w 2 osoby a na 80% w 4 osoby. I tutaj mam kilka pytań. Jaką drogę powinienem obrać co by można było coś zwiedzić a przy okazji nie zrujnować się na promy czy inne płatne przeprawy. Czy powinienem pojechać przez Danię, potem na prom z Hirtshals do Kristiansand, czy może prom z Rostock do DK i potem szwecja i norwegia? Czy może prom z polski jakiś do szwecji? Czy olać takie turlanie się samochodem i wybrać samolot który jest na miejscu w 2h pewnie a tam mnie już ma mnie kto z lotniska odebrać, jednakże stracę możliwość zwedzenia DK/SWE.

#podroze #szwecja #norwegia #dania #skandynawia #ikea #motoryzacja
  • 17
@piowit: parę lat temu najtaniej wyszło nam busem z Sassnitz do Ystad. Sprawdź promy z Sassnitz, Travemunde, Rostocku do Ystad/Trelleborga. Wtedy wychodziło znaaaacznie taniej niż wprost ze Świnoujścia, ale od kiedy weszły niemieckie linie, może i tam potaniało :)
@piowit: polecam sprawdzic opcje promow z Hirtshals w Danii. plyna bezposrednio do Stavangera. ale tez do Kristiansand, wiec mozna wybrac co kom,u odpowiada:)
@piowit: Zależy od cen promów. Kilka lat temu z Hirtshals można było przepłynąć w promocji do Norwegii za 100zł za samochód oraz pasażerów i wtedy była to pewnie najtańsza opcja.
@piowit: To zalezy ile chcesz jezdzic. Ja bym polecal Warszawa - Berlin - Rostock - (prom - najtanszy bilet 170 zl w jedna strone) - Gedser - Kopenhaga - Helsingor - (prom w miare tani odplywa co 20 minut) - Helsingborg - Gothenburg - Oslo - Stavanger. W drodze powrotnej mozecie walic prosto prom z Kristiansand - Aalborg - Arhus - Hamburg i do domu.

Tak jak tu:
https://goo.gl/maps/T2a7CzXTLxj

Okolo 3000
@piowit: Ale Ty jedziesz turystycznie, czy do parcy? Bo nie rozumiem, czy chcesz jak najwięcej zobaczyć, czy może dojechać najtaniej i możliwie zobaczyć coś po drodze.
@piowit: Dramatycznie najtansza opcja - lec samolotem. Za to samochodem i najtaniej i najszybciej bedzie raczej Niemcy-Dania-Kristiansand. Jadac przez Szwecje tylko nadlozysz drogi. No i zaplanuj przynajmniej jeden nocleg po drodze chyba, ze jestes hardcorem co mu zycia nie szkoda.
@RoBee: turystycznie, ale docelowo do Stavanger, bo tam musze musze kogoś odwiedzić. Wiec zwiedzac chce raczej to co ciekawe po drodze, ale nie chce nadrabiać drogi. Samochód mam na LPG wiec tutaj tez trochę zaoszczędzić chce.
@Spring_is_coming: Taniej będzie w 4 osoby samolotem niż samochodem? Mam świadomość że jakiś hostel po drodze trzeba ogarnąć.
@piowit: Ja zawsze sobie licze 2 dniowki w plecy i w tedy nie ma takiego promu ktory by mi sie oplacal bardziej niz samolot, no ale jesli np. jestes studentem to moze i sie bardziej oplaca jechac. No i wiecej zobaczysz z samochodu niz samolotu. Zwlaszcza od Kristiansand do Stavanger jest piekna droga. Pamietaj, ze w NO niektore drogi i promy sa platne (nie tylko autostrady). Plus jesli pojedziesz wczesna wiosna
@piowit: zaplanuj trasę tak aby jechać jak najkrótszą drogą przez Norwegię. W Norge średnia prędkość na odcinku 500 km wynosi około 50km/h. Bardzo mało szybkich dróg, brak autostrad. Najlepiej kup prom z Danii od razu do Stavanger. Ja raz płynąłem z Hirtshals do Langesund. Droga do Stavanger zajęła mi koło 6-7h. W dodatku trasa bardzo kręta, 90% to górskie albo fjordowe drogi.
@piowit:
Najwygodniej:
Hirtshals-Stavanger

Krajoznawczo i wygodnie.
Świnoujście-Ystad lub
Gdynia-Karlskrona

Krajoznawczo ale z musowym jednym noclegiem, chyba, że bawi Was jazda 24h.
Przez mosty DK-S

Bez samochodu?
Jeśli tylko do Stavanger i nigdzie indziej to spoko. Jeśli coś więcej poza miastem to nie polecam, bo transport publiczny w Norwegii na ogół ssie.
Samochód mam na LPG wiec tutaj tez trochę zaoszczędzić chce.


@piowit: No to się przygotuj na jazdę na benzynie i brak możliwości zaoszczędzenia.