Wpis z mikrobloga

Czy nie wierzac w Boga czynnie ingerujacego w nasz swiat i zycie, a zaledwie jakas deistyczna kreacje, ktora dala poczatek okolicznosciom przyczyniajacym sie do stworzenia wszechswiata (co wynika z samej koncepcji wolnej woli), ale uznajac zbawienna misje Jezusa w odniesieniu do dostepnosci zycia po smierci w jakiejs formie, mozna nadal nazywac sie Chrzescijaninem (idac za prostestancka dowolnoscia interpretowania Biblii), czy zbyt bardzo oddala sie to od fundamentalnych zasad?
#religia #chrzescijanstwo #wiara #pytanie
  • 9
@stoprocent: wedlug katolickiej doktryny jak najbardziej ingeruje, bo swiat jest oparty na rozumie i woli boskiej. Stad tez caly kult swietych czy relikwii i modlitwy o ich wstawiennictwo (zaadaptowane zreszta z religii poganskich).
@stoprocent: tez wole rozpatrzac wolna wole w szerszym kontekscie, ale ponownie - kloci sie to z doktryna katolicka, bo ta ogranicza sie do waskiego pojecia wolnej woli w decyzjach samego czlowieka, a juz caly swiat i okolicznosci w jakich sie on znajdzie (w tym to, na co czlowiek nie ma wplywu, jak zycie i smierc, choroby i sukcesy, wydarzenia losowe) jest juz decyzja Boga i ma on w tym czynny udzial.
@Choir: jesliby wierzyc wlasnie z slowa Kosciola to tak, jednak nie wiadomo jak to jest, zapewne dowiemy sie po smierci wszystkiego ;) Moim zdniem nie ma ingerencji tylko to juz zostalo zapisane w Pismie wiec musi sie wypelnic, wiec fakt, tu po czesci jest ta ingerencja Boga.
@Choir: @stoprocent: każdy swoją religię rozumie inaczej, o ile jest w stanie faktycznie myśleć, a nie łykać bezmyślnie to, co powiedziało kiedyś paru ludzi na jakimś zebraniu.
To, co w swoim wpisie określiłeś za deistyczną kreację to Bóg-demiurg, którego uznają chrześcijańscy gnostycy, aczkolwiek nie wiem jak to się ma do misji Jezusa
@Choir: Moim zdaniem popularna koncepcja wolnej woli kłóci się z chrześcijaństwem i zdrowym rozsądkiem, dlatego też jestem zwolennikiem teologii reformowanej w tym aspekcie.

Swoją drogą nie rozumiem jak można pogodzić bierność Boga względem wszystkich wydarzeń poza kreacją ze zbawczym dziełem Chrystusa. Albo jedno albo drugie. Zbawienie w Chrystusie wynika właśnie z działania Boga względem ludzi, co mówi np. najpopularniejszy werset Biblii, czyli J 3:16 i nie można oddzielić od siebie działania