Wpis z mikrobloga

Mireczki, dłuższy czas męczy mnie niepewność:
Jesli stoją 2 samochody obok siebie bo się mieszczą, nie ma wyznaczonych pasów ruchów oraz strzałki w prawo, a za skrzyżowaniem jest zwężenie lekkie z prawej strony (nie ma żadnego znaku) to czy osoba z prawej ma pierwszeństwo?
Według mnie osoba z lewej strony powinna się ustawić jeśli chce jechać prosto, natomiast po prawej jeśli prosto lub w prawo.
Załączam foto oraz link do mapy.

https://www.google.pl/maps/@52.0747217,21.0152726,3a,28.6y,188.94h,86.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1spCVCfBZJ9_BpgvUeVrx8cw!2e0!7i13312!8i6656

#prawojazdy #prawodrogowe #kiciochpyta
Pobierz Adikson3 - Mireczki, dłuższy czas męczy mnie niepewność:
Jesli stoją 2 samochody obo...
źródło: comment_GI2S8fXZPDSnhRECsSQjH72nWDKavzJA.jpg
  • 53
@tasmanz: PoRD mówi jasno:

pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;


I tyle. Z obowiązku jazdy po prawej wynika, że pasy zaczynają się od prawej i jest ich tyle, ile mieści się aut. Jeśli natomiast są oznaczone, to nie można brać linii między koła. Natomiast oś jezdni może być oznaczona (wtedy dodatkowo może być niesymetryczna) znakami poziomymi -
@PeaceUN: Konwencja o znakach i sygnałach dorgowych:
z CZerwonej Księgi:

określenie "pas ruchu" oznacza każdy z podłużnych pasów, na które może być podzielona jezdnia, oznaczony lub nie oznaczony za pomocą podłużnych znaków na jezdni, lecz mający szerokość wystarczającą dla ruchu jednego rzędu pojazdów samochodowych innych niż motocykle;


Znak wyłączenia obszaru nie jest znakiem podłużnym.

Interesujące. Jesteś w stanie podać wyjątek w przepisach dla sygnalizacji?


PoRD art 24

7. Zabrania się wyprzedzania
@piszczalka: Gdzie jest zabronione wyprzedzanie lewą stroną?

zabranie się wyprzedzania pojazdów silnikowych na zakrętach oznakowanych znakami ostrzegawczymi z wyjątkiem drogi jednokierunkowej i dwukierunkowej z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas wyprzedzania nie wjeżdżamy na pas dla ruchu przeciwnego – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni,
zabranie się wyprzedzania pojazdów silnikowych przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia z wyjątkiem drogi jednokierunkowej i dwukierunkowej z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas
@Dzyszla: Dobra, czyli też wynika z tego, że jeżeli jadę prosto to muszę trzymać się prawej części jezdni :) i jak mi się ktoś wklei bo jest wystarczająco dużo miejsca z lewej to i tak ja mam pierwszeństwo, tak?
@PeaceUN: @Dzyszla: Hm, jeszcze nie widziałem, żeby nagle wszyscy ustawiali się po prawej stronie w takiej sytuacji żeby zagwarantować sobie pierwszeństwo..tak na wszelki wypadek jakby zmieścił się ktoś po lewej..hehehehe
@tasmanz: Niekoniecznie. Ponieważ wolno zająć ci kolejny pas, jeśli pierwszy już jest zajęty. Wolno też nim omijać, wyprzedzać. Nie wolno by Ci jechać na wprost z lewej części, jeśli prawa byłaby pusta.
Natomiast z zasad ogólnych będąc po prawej masz pierwszeństwo. Uznaję tu sytuację zjazdu z dwóch pasów na jeden lub taką, że z ruchu prawostronnego trudno wymagać, aby prawy się "skończył".

@piszczalka: Jest to obszar skrzyżowania (mówię już o
@PeaceUN: Nie prawda
10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1)...
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.