Wpis z mikrobloga

Czy praca zdalna jako programista/webdeveloper (PHP, JavaScript/HTML/CSS) może być głównym/jedynym źródłem dochodu? Mam na myśli normalną pracę 8 godzin dziennie, nie jakieś słabo płatne dodatkowe zajęcie dla studenta, bo nim już nie jestem. Normalnie wlicza się to do emerytury i jest państwowe ubezpieczenie zdrowotne (ważne, bo mam problemy neurologiczne)? Jak wygląda wtedy kwestia obowiązkowego badania lekarskiego i szkolenia BHP - odbywa się tam gdzie siedziba firmy? Jakie jeszcze utrudnienia mogą się pojawić?

Mieszkam w części Polski z bardzo słabo rozwiniętą branżą IT, nie mogę się przeprowadzić bo mam żonę i dzieci. Nie jestem zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne, raz odpadłem "bez powodu" po rozmowie prawdopodobnie dlatego że musiałem wypełnić kwestionariusz osobowy zawierający informacje między innymi o chorobach. W ogóle nie mogę takiego pola pozostawić pustego, to ma jakikolwiek wpływ na przebieg np. szkolenia BHP? Wszędzie są takie intruzywne kwestionariusze?

#programowanie #webdev #praca #it
  • 12
  • Odpowiedz
@dijkstra321: Zalezy od Twojego doświadczenia, jak nie masz bogatego portfolio to ciężko będzie miec pracę tylko zdalna. Od Ciebie i firmy zalezy jaka to będzie forma zatrudnienia (zlecenie,dzielo, standardowa umowq czy B2B). Imo na początek warto na dzielo + dobrowolne ubezpieczenie w ZUS.
  • Odpowiedz
Mieszkam w części Polski z bardzo słabo rozwiniętą branżą IT


@dijkstra321: Witamy w klubie.

Pracuję zdalnie od dwóch lat i powiem, że jest dobrze. Praca zdalna jest oczywiście moim głównym i jedynym źródłem utrzymania. Zarabiam trochę mniej, niż na analogicznym stanowisku w dużym mieście, ale nie narzekam - nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy, wszystko masz pod ręką, a godziny ustalasz sobie
  • Odpowiedz
Pracuję na własny rachunek już od kilku lat, jest spoko. Teraz nie trzeba nawet mieć firmy, bo istnieją serwisy takie jak useme.eu , za pomocą którego można wystawiać faktury bez zakładania działalności gospodarczej. Opłacasz dobrowolną składkę zdrowotną i nie musisz bulić danin w postaci ZUS. Useme dla osób zarabiających mniej niż 10 tys zł miesięcznie wychodzi taniej niż prowadzenie firmy.
  • Odpowiedz
@dijkstra321: Ja tak pracuję w korpo, obecnie jestem w projekcie, gdzie mam zakontraktowane 8h dziennie i jest to moje główne źródło dochodu - i spokojnie mogłoby być jedynym, ale zawsze jakieś drobne dodatkowe prace wpadają. Jestem front end devem. Miałam do wyboru dowolną formę zatrudnienia, najpierw robiłam na zlecenie, potem przeszłam na działalność, więc kwestie typu szkolenie BHP mnie nie obejmują, a ubezpieczenie normalnie działa (płacę ZUSy jako firma). Poza
  • Odpowiedz
@stud3nt:

Ważna uwaga: juniorowi/niedoświadczonemu będzie dużo trudniej znaleźć pracę zdalną, niż osobie doświadczonej - niemal wszędzie wymagają konkretnych umiejętności i doświadczenia, nikogo nie interesuje zdalne szkolenie świeżaka. Jeśli już chcą taką osobę, to u siebie na miejscu, żeby go mieć na oku.

Dodam tylko że samemu juniorowi powinno zależeć aby nie była to praca zdalna, praca w zespole na miejscu bardzo mocno rozwija czego nie można powiedzieć o pracy zdalnej
  • Odpowiedz