Wpis z mikrobloga

@Qbas: W tym roku z narzeczoną pierwszy raz nastawialiśmy winko. Na pierwszy ogień poszły wiśnie. Tak zasmakowało, że ponad 20 butelek rozeszło się na pniu. Aktualnie 3 baniaki aronii i jeden czerwonych winogron, niebawem do klarowania. W oczekiwaniu na nastawienie aronie na dwa kolejne baniaki no i śliwki na jeden nastaw. Tylko mamy mały problem, gdzie my przechowamy ponad 100 butelek ( ͡º ͜ʖ͡º)

@alvarro:
@Rain_: Cydr? Najprościej z soku z kartonu (najlepiej 100%, bez cukru itd. 4 litry w sumie), w baniaku 5 litrowym po wodzie (przy przenoszeniu trzeba uważać, bo zasysa powietrze).
Do tego drożdże do cydru, pożywka, korek z rurką i niech się fermentuje. Przy butelkowaniu są pierwsze schody, bo albo masz butelki zakręcane, albo masz kapslownicę.
Jak wsypiesz całą paczkę drożdży, to możesz je wykorzystać dwa razy. Na baniak 5l, pół łyżeczki
@Rain_: Cydr fermentuje około tygodnia, więc po tym ja od razu zlewałem w butle. Później 2 tygodnie odstał i był spoko, teraz mam już roczny (nie wiem w sumie czy nadal nadaje się do picia :P) ale smakuje dobrze :D
@Rain_: dobra sokowirówka :) albo prasa , ja z 3 godziny wyciskałem 30kg jabłek i około 20l soku z tego wyszło - masakra (ale swojski będzie) a na wykopie była fajna porada co do cydru, poszukaj :) mi cydr pracuje już 3 tygodnie -w sobotę rozlewam.