Wpis z mikrobloga

Heller dzisiaj w CNK o 19 (i nie tylko) :)

Michał Heller

„Geometria”


Już w starożytności geometria miała specjalny status. W Akademii Platona nie była częścią matematyki, lecz osobną dyscypliną. Piękno geometrii – podobnie jak piękno harmonii muzycznej – oddzielone było od arytmetyki.

Przełom naukowy, który dokonał się między XIX a XX wiekiem dał też podwaliny pod niecodzienne geometrie. Oczywiście już wcześniej żeglarze podejrzewali, że wyznaczanie kursów na powierzchni kuli wymaga narzędzi matematycznych, które Platon odrzuciłby z obrzydzeniem. Jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku matematycy pokazali, że istnieje kilka różnych geometrii, z których każda była równie wewnętrznie spójna co „geometria tradycyjna”.

Proste równoległe, trójkąty, kąty – wszystkie dobrze znane obiekty zaczynały nabierać nowych znaczeń. A prawdy geometrii różniły się od siebie względem początkowych aksjomatów.


prof. dr hab. Marek Demiański

„Teoria Względności”


Fenomen obu teorii względności łatwiej zrozumiemy, gdy uświadomimy sobie, że okres jego „dorastania naukowego” przypadł właśnie na czas burzliwych debat o geometriach. Skoro różne geometrie można rozumieć relatywnie, to dlaczego nie uczynić tego samego ze światłem i czasem? Ale żeby to dostrzec i uzasadnić teoretycznie, trzeba było dopiero Einsteina.

Podobnie jak w wypadku debat o geometriach, teorie względności były czymś więcej niż jedynie odkryciami naukowymi. Zmieniły nasz sposób patrzenia na świat, a to co dotychczas było stabilnym pewnikiem naszej rzeczywistości, stało się elementem większej układanki. Oba przełomy (matematyczny i fizyczny) doprowadziły do rozwoju astrofizyki, elektroniki i nowych form komunikacji.


https://www.facebook.com/events/533530820148103/
#warszawa #nauka #heller #cnk #matematyka