Wpis z mikrobloga

Hej mirki. Zawiodłem się ostatnio na dwóch przepisach pewnego polskiego kucharza celebryty (sałatka była co najmniej dziwna w smaku - nikomu w domu nie smakowała; a faszerowana ryba bez żadnego szału - trzymałem się przepisów bardzo ściśle). Może polecicie jakieś znane nazwisko niekoniecznie polskie kogoś na czyich przepisach się nie przejadę i po prostu zrobię dobre jedzenie.

I co sądzicie o Jamie Olivierze? Fajne rzeczy wychodzą z jego przepisów? Bo widzę że nastrzelał trochę tych książek.

#gotujzwykopem #jedzenie #gotujzmikroblogiem #gotowanie #gotowanietomojapasja
  • 18
@Joxek: Ja bardzo lubię Jamiego Oliviera, w jego przepisach można znaleźć zarówno szybkie i proste potrawy jak i bardziej czasochłonne, odświętne. Nie polecam przepisów z książek Gessler, są beznadziejne (za to to co robi w programach zazwyczaj mi smakuje, ale to jednak w większości typowo polska kuchnia).
Moim guru z dzieciństwa jest Nigella Lawson. Często przeglądam też kuchnię Lidla, ale bardziej zawsze mi podpasowują przepisy Pascala (ogólnie polecam jego dawny program
@Joxek: czasem tak jest
z doswiadczenia Ci powiem ze mama robi pewna salatke X i jest smaczna
ciotka chciala przepis i kiedys jak bylismy to na stol laduje salatka X ale nie jest taka smaczna jak mamy
i niby ten sam przepis a byla roznica
@Joxek: Ja lubię przepisy Olivera. Mi zawsze wychodzą i trafiają w nasze smaki. Jak chcesz spróbować, a nie kupować od razu książek, wklep "food tube" na youtubie i masz jego kanał gdzie jest trochę przepisów.

@maciek_gi Faktycznie używa sporo oliwy, ale ma to też swoje podłoże. Stara się stworzyć zbalansowane przepisy, a dobre tłuszcze są też ważne, poza tym np w dresingach do warzyw pomaga Ci wchłaniać witaminy z warzyw.

Według
@maciek_gi: ale ta oliwa nie jest niezbędnym składnikiem jego potraw, takie przeciętne podniębienie nie wyczuje dużej różnicy. właśnie chodzi o te zbilansowanie (łyżka oliwy to 10g tłuszczu, on rzadko tworzy potrawę dla 1 osoby więc jego kilka łyżek to wcale nie tak dużo- gdybym był na tyle mocny psychicznie to sam używałbym tłuszczy tylko z oliwy ;)). do tego ta potrawa w jego programach ma wyglądać, a nawet sam moment polewania
@parnassus144: Trochę się nabijam bo gość w TV faktycznie gotuje fajne i proste rzeczy które łatwo odtworzyć. Ale jak już danie jest gotowe to bierze flaszkę oliwy i luuuuu, pół butelki! Te w książkach są pewnie lepiej zbilansowane. Ciężko mi uwierzyć aby aż taka ilość tłuszczu jak w jego programach była zdrowa...
@yassarian: a wlasnie smażyłem polędwice z dorsza, ale trafiłeś xD
@Joxek: Jamie Oliver to naprawdę porządny kucharz, polecam bo nie tylko korzystam z jego przepisów, ale chwaląc się, także u niego jadałem. Ja akurat modyfikuje każdy przepis pod siebie, wiec nie przejmuj się tą oliwą! Facet ma ogromne pojęcie o ziołach, smakach i nieźle sobie radzi. Nie oglądaj tych polskich celebrytów, bo taki Basiura pewnie wyplułby własne danie, gdyby nie
@maciek_gi: Ja oliwy faktycznie daje trochę mniej niż on. Zachowuje główne przykazy przepisów, ale doprawiam na swój smak. Jednak wydaje mi się, że trochę sprawę wyolbrzymiasz. Nigdy nie widziałam, aby lał pół butelki (ba nawet jednej czwartej butelki nie widziałam), a często mówi pod koniec np. że przepis jest na 8 porcji (więc automatycznie ten olej trzeba na te osiem porci podzielić, jak my przykładowo używamy dla 2 osób to się
@parnassus144: Po pierwsze zdrowe nie zawsze jest, niskokaloryczne. Zdrowe znaczy wartościowe, a o to żeby nie przytyć powinniśmy dbać ilością potrawy na talerzu. Oczywiście wiele spraw wysokokalorycznych jest niezdrowych jednak nie jest to żaden wyznacznik, że jak coś ma mało kalorii jest zdrowe a to wysokokaloryczne nie.

Reasumując można jeść zdrowe produkty, a mieć nadwagę, ponieważ jemy za dużo, a ztym brzuszkiem Jamiego bym za mocno nie przesadzała i nie wkładała