Wpis z mikrobloga

O moich przygodach z #arch słów kilka.

Od dłuższego czasu mam w posiadaniu netbooka, którego raczej rzadko używam ale czasami się zdarza... Ostatnio często zabieram go na uczelnię. Instalowałem już na nim różne distro (raz nawet już miałem archa), ale przez to, że wszyscy chwalą archa postanowiłem że do niego wrócę. Kilka rzeczy które zauważyłem
-faktycznie póki co działa na starszym sprzęcie dużo szybciej niż inne typowe przodujące dystrybucje
-brak zależności pakietów jest bardzo dobry w stosunku do innych dystrybucji, system można sobie bardzo okroić z masy zbędnych pakietów i funkcji
-struktura archa wymuszająca konfigurację większości instalowanych pakietów sprawiła, że całkiem dużo rzeczy się nauczyłem w ciągu ostatnich kilku dni
-dobór pakietów jaki można znaleźć a aur robi wrażenie, można za pomocą yaourt zainstalować nawet pojedyncze wtyczki do przeglądarki (ba, nawet dwarffortress)
-edycja skryptów budujących/ instalujących pakiety jest bardziej intuicyjna i niesamowicie wygodna w porównaniu do innych distro
-całkiem dużo rzeczy nie działa poprawnie z innych dystrybucji, ale zazwyczaj ogranicza się to do pierdółek
-instalacja pakietów z aur to jednocześnie zaleta i przekleństwo archa
-Na archu netbook dłużej mi trzyma na baterii...
-brakuje mi trochę update-alternatives :(

Przy okazji wiem że tutaj raczej nikt mi nie pomoże, mimo wszystko spróbuję. Ze względu na przyzwyczajenia i niską rozdzielczość netbooka skompilowałem i zainstalowałem sobie te "indykatory" z ubuntu. I tutaj rodzi się moje pytanie: Jak zrobić, żeby indicator-messeges zaczął działać? Bo doprowadziłem go do stanu takiego, że pojawia się na panelu ale niestety nie chce nic wyświetlać :/

Mam nawet naklejkę na laptopa :D

#linux #archlinux #xfce4 #xfcetips
Kryspin013 - O moich przygodach z #arch słów kilka.

Od dłuższego czasu mam w posia...

źródło: comment_v34iH66suFWCZrSUlGVDVhfKO6AvS1po.jpg

Pobierz
  • 30
@Kryspin013: To tak na marginesie. Chciałbym, by w Archu / Slackware były zależności jako dodatek :P Tak, że klepnę sobie, niech pół systemu zainstaluje, ale by nie musieć siedzieć wielu godzin nad szukaniem pakietów.
@Kryspin013: Tak samo pewnie jak w Slacku; chociaż to burdel wielki xD

Masz sporo repozytoriów, masz Porty, Możesz hurtem instalować paczki z Slackware Repo (cośtam install xfce i instaluje chyba wszystko z Xfce4).

Ciekawe czy porty z Archa pójdą na Slacku ...
@vxrd: Kiedyś jakiś mirek miał całego laptopa obklejonego tymi naklejkami. Głównie to tutaj.

PS kiedyś była jakaś promocja że przy pierwszym zamówieniu jak coś zrobisz to nie płacisz za przesyłkę.

http://www.unixstickers.com/

@fervi: Nie, w slacku jest o wiele gorzej.

PS ze slacka korzystałem z dwa lata temu. Jak tam wygląda instalacja paczek? Bo jest duże prawdopodobieństwo że PKGBUILD będą kompatybilne ze slackiem
@fervi: Tak, inaczej by się nie uruchomił... Nie za bardzo wiem jak go debugować czy cokolwiek robić z nim, bo to nie jest zwykła apka. I przydało by się jeszcze indicator-sound naprawić bo mimo że niby to samo źródło co ubuntu to też zdaje się zachowywać inaczej...
@Kryspin013: To nie wiem w czym ma problem.

Co do Slacka; te ich slackbuilds (to chyba kompilacja) to pobierasz ich skrypty, pobierasz kod źródłowy z ich strony, puszczasz skrypt, on robi szuru buru i robi ostatecznie paczkę Slacka, którą instalujesz.

Pytanie czemu tych paczek nie dają ludziom skompilowanych ...
@fervi: AUR w 90% przypadkach wygląda identycznie z tym że skrypt z automatu pobiera źródła i wygodnie się go edytuje.

Masz kilka plusów tego rozwiazania
-możesz dowolnie zmodyfikować pakiet przed kompilacją
-wgrać patche
-kompilować z własnymi flagami ustawionymi globalnie
-łatwo zmienić wersję pakietu
Po za tym inna sprawa to moze być kwestia bezpieczeństwa a jak coś nie będzie działać to problem leży po twojej stronie a nie twórców pakietu
@Kryspin013: Miało systemd, ale tak jak ja to robię - warstwę emulacji.
Devuan, sprawdzałem, bo miało być fajnie i nie było. Tego cholerstwa nie da się wywalić i już.

0 aktualizowanych, 2 nowo instalowanych, 41 usuwanych i 8 nieaktualizowanych.

I te 41 to głównie aplikacje krytyczne - typu KDE czy zarządzanie drukarkami. (zainstalowałem KDE, bo częściowo rozwiązuje problemy z systemd)
@Kryspin013: Coś się zrąbało po aktualizacji i ma jakiś problem z autoryzacją:
- Żeby wyłączyć komputer, zrestartować, zahibernować itd. muszę wpisać hasło
- Aby np. zamontować szyfrowany dysk muszę wpisać 2 razy hasło roota
- Aby zamontować coś lub odmontować - muszę wpisać hasło

To jest wnerwiające (to raz) i źle świadczy o Linuksie (polecasz komuś np. Ubuntu, a on musi wpisać hasło by wyłączyć kompa - lel, przecież to wstyd)