Wpis z mikrobloga

Mircy! Od kilku dni jestem posiadaczem/użytkownikiem Xiaomi Redmi Note 2. Redmi to mój pierwszy smartfon ze stajni Xiaomi oraz pierwszy z systemem MIUI. Z takim zachowaniem jak poniżej, nie spotkałem się nigdy, a używałem już naprawdę wiele i urządzeń i ROMów (począwszy od HTC Magic, którego sam zrootowałem, wieki temu).

Czasami (ale nie zawsze, nie mam pojęcia od czego to zależy) "rzeczy" się nie synchronizują. Nie ma chyba reguł, bo nie zaobserwowałem, żeby to zależało od pory dnia. Nie mam z czym to jest związane. Raz działa, raz nie.

Mówię o synchronizacji usług typu kalendarz Google, poczta Google (używam Inbox, nie mam zainstalowanego Gmaila) czy też np. Whatsapp. Co to oznacza? To znaczy, że np. aplikacja Inbox na Redmi nie pokazuje "stanu rzeczywistego". Załóżmy, że na komputerze jestem zalogowany na Inbox/Gmail i przeczytam oraz zarchiwizuję kilka wątków, odpiszę na któryś, w międzyczasie pojawi się kilka nowych maila. Widzę to wszystko na bieżąco na komputerze na koncie Google, ale nie widzę tego na Redmi. Stan jest jakby "zatrzymany" taki jaki był wcześniej (nie pokazuje nowych maili, nie pokazuje odpisanej wiadomości, etc. - tak jakby nie działała synchronizacja). Muszę dopiero ręcznie odświeżyć w aplikacji, wtedy pokazuje stan faktyczny. Co za tym idzie, nie pokazują mi się powiadomienia na pasku stanu, że np. przyszła nowa wiadomość.

To samo dzieje się z kalendarzem Google. Zmieniam na przykład kilka wydarzeń na komputerze, dodaję, usuwam, przesuwam na inne dni, itp. Na Redmi w kalendarzu widzę "stary" stan (nie jest uaktualniony). Dopiero muszę ręcznie kliknąć synchronizację, żeby "załapało" zmiany. Dodatkowo, widżet z wydarzeniami/terminami na pulpicie się nie aktualizuje - muszę wejść w jego ustawienia i kliknąć OK, żeby zmiany się odzwierciedliły.

Analogicznie z Whatsapp. Czasami nie dostaję powiadomienia o nowych wiadomościach (a ktoś mi mówi, że wysłał), dopiero wejście do aplikacji powoduje hurtową "dostawę" wszystkich starych otrzymanych wiadomości.

Oczywiście, auto synchronizacja jest włączona (w każdych warunkach, także na sieci komórkowej), aplikacje i widżety są dodane w Panelu Sterowania do wyjątków autostartu, aplikacje te o których mówię mają włączone wszystkie zezwolenia. Profil baterii jest ustawiony na "normalny" bez ucinania synchronizacji, bez zabijania zadań w tle, itd. Nie wiem co jeszcze miałbym włączyć, zmienić, szczególnie że tak ja pisałem na początku - czasami ta synchronizacja działa!

Telefonu nie używam do grania, tylko właśnie do korespondencji, kontaktu oraz wpisywania wszystkich terminów do kalendarza. Sytuacja, w której nie mogę być pewny prawidłowego funkcjonowania telefonu i aplikacji, kiedy synchronizacja nie działa, nie odzwierciedla stanu faktycznego - jest dla mnie kompletnym wypaczeniem idei zarówno smartfona jak i samego Androida i "bycia na bieżąco" ze swoimi mailami i kalendarzem. Mówiąc wprost - takie zachowanie MIUI/Xiaomi jeśli jest normalne sprawia, że to urządzenie/system jest dla mnie BEZUŻYTECZNE.

Po zakupie, telefon został wyczyszczony, wgrałem zupełnie nowy ROM (najnowszy MIUIPolska 5.9.24) oraz zrobiłem całkowity wipe systemu - wszystko "na świeżo". W żadnym innym Androidzie nie spotkałem się z takim failem. Wszystkie zmiany (kalendarz, poczta) były na bieżąco w czasie rzeczywistym odzwierciedlane w aplikacji na Androidzie. Dostaję już przez to masywnego #!$%@?...

Co może być przyczyną takiego zachowania?

#miui #miuipolska #miuiv5 #android #synchronizacja #xiaomi #redminote2 #redmi #mi4
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@raven66: ja bym może powalczył jednak z killowaniem aplikacji, przez co się nie synchronizują. Wydaje mi się, że tak kiedyś miałem na Redmi 1s. jak masz opcje ostatnio otwarte apki (long press home) to spróbuj je zablokować. Wydaje mi się że albo trzeba je chwilę przytrzymać, albo przeciągnąć góra/dół. Niestety nie pamiętam, bo z miui nie korzsytam od kilku miesięcy
  • Odpowiedz
@sidhellfire: @Zyvalt: @Ratriczek: @johnny-oio:
Wydaje mi się, że na 90% znalazłem winnego. Prawdopodobnie jest to mój router, który niedawno wymieniłem.

Na WiFi w pracy wszystko działa. Na 3G/4G wszystko działa. A przynajmniej wszystko na to wskazuje (muszę więcej potestować).

Na moim domowym WiFi zarówno 2,4 GHz jak i
  • Odpowiedz
@raven66: trochę sensownie brzmi, ale wtedy się tel powinien przełączyć na 4g. zerknij jeszcze w opcjach programistycznych opcję chyba "Utrzymuj słabe połączenie wifi" lub jakoś podobnie, może to jakoś pomoże
e: i co wps może mieć do tego, skoro on służy tylko raz do połączenia się z siecią
  • Odpowiedz