Wpis z mikrobloga

Jeżeli uznajemy, że zwierzęta rodzą się w pełni przygotowane do życia, od strony neurologicznej, to odpowiedź brzmi: prawda. Według pewnej teorii ludzie rozwijają swój mózg do około 5 roku życia, a potem przestawiają się na nowy system myślenia, dlatego występuje tzw. amnezja dziecięca. Nie jestem tylko pewny, czy dodatkowe 10 miesięcy by wystarczyło, na wytworzenie odpowiednio "zaprogramowanych" neuronów.
@dkm17: człowiek to też zwierzę (;. Ja Twoje pytanie skojarzyłam z wielkością mózgu - ludzkie niemowlę ma mózg wielkości niecałych 30% mózgu dorosłego, u szympansa jest to 40% (u makaka - 70%), dlatego szympansie dzieci do pewnego momentu są umysłowo bardziej rozwinięte niż ludzkie w tym samym wieku.
@dkm17: przeczytałem jakiś czas temu o tym samym w książce o ewolucji człowieka (mogę znaleść i wkleić tutaj). Dwie teorie z tym związane:
- taka wiekość mózgu jest zwiazana z kanałem rodnym kobiety. Gdyby mózg miałby byc większy - kanał musiałby być szerszy - co uniemożliwiłoby kobietom chodzenie. Wcześniejsze narodziny są więc kompromisem pomiędzy możliwością chodzenia i odpowiednią długością ciąży. Dlatego ludzkie noworodki w odróżnieniu od większości innych gatunków sa kompletnie
@dkm17: Motyw się przewija:
Robin Dunbar: "Nowa historia ewolucji człowieka" (2004 - en; 2014 - pl):

[...] Nasza wyjątkowo miskowata miednica przypoina nam o tym, że ewolucja jest procesem raczej stopniowym. U większości naczelnych poród przebiega dość szybko i bezproblemowo. U ludzi dzieci jednak rodzą się w bólach. Jest tak ponieważ noworodek o wyjątkowo (jak na naczelne) dużej głowie musi przecisnąć się przez otwór (kanał rodny w miednicy), delikatnie mówiąc, niespotykanie