Wpis z mikrobloga

@pavulon78: tylko synta. Używaną może uda ci się dorwać w tej cenie, ale musisz szukać na jakichś forach. Niestety adresów nie znam, wyleciały mi z głowy, ale na pewno ktoś zna :)
@pavulon78: szału nie ma z tym refraktorem. Zobaczysz Księżyc, pierścienie Saturna, księżyce galileuszowe Jowisza i może pasy chmur na nim. Ogólnie będzie ciężko, montaż nie należy do stabilnych a 900mm ogniskowej to sporo- będzie się trzęsło. O obiektach głębokiego nieba zapomnij, może kilka najjaśniejszych...
Ogólnie to za 300zł kup sobie porządną lornetkę- to będzie lepsze niż 70/900. Chyba że ograniczysz się do Księżyca i planet.
Tylko żebyś się nie rozczarował.
Syntę
@dzangyl: @misza_zg: @krawat: To aż taka kupa? Bo nowy kosztuje w sumie nie mało, jak przeglądałem fora to było polecany jako taka totalna podstawa, bez szału, ale też nie totalny chłam. Nie chciałbym wywalać 800-900zł i jak mnie nie wciągnie to odłożyć do szafy. Myślałem że właśnie używka za połowę tej ceny będzie dobrym wyborem. Na początek głownie zależy mi na księżycu i najbliższych planetach. A Syntę w nazwie
@pavulon78: nam chodzi o Syntę na montażu Dobsona, teleskop zwierciadlany w wersji z lustrem głównym o średnicy 6 lub 8 cali. Wybacz skrót myślowy.
To nie jest aż taka kupa- ostatnio patrzyłem przez 90/900 i było ładnie widać planety, Księżyc i nawet M42 wypadła dużo lepiej niż się spodziewałem. Oczywiście przez 70-tkę będzie mniej widać. Tylko może się chwiać, bo montaż jest lipny. Tylko tak jak mówię- żebyś się nie rozczarował.
@pavulon78: od razu ci powiem że ten teeleskop to szajs. Kupno teleskopu zależy od wielu czynników np od miejsca, w którym będziesz obserwował (miasto/wieś). Pamiętaj że najlepszy teleskop to ten najczęściej używany.
Podpinam się z opcją za około 1000zł, najlepiej nowy (złe doświadczenia z używkami).
Za dzieciaka pamiętam, że mieliśmy teleskop, jednak było przez niego widać tylko w nocy. W dzień biała plama, chcąc np podglądać sąsiadkę.
Czy jest uniwersalna opcja aby i w dzień popatrzeć na ptaki, a w nocy na niebo?
@dzangyl @misza_zg
Czy jest uniwersalna opcja aby i w dzień popatrzeć na ptaki, a w nocy na niebo?


@dawid012: tak, lornetka. Sam mam celetsron skymaster 15x70 i polecam zarówno do obserwacji przyrody jak i obiektów mgławicowych oraz planet choć w przypadku tych ostatnich nie ma co oczekiwać cudów.