Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki, odnośnie dzisiejszego zaćmienia Księżyca:

Parę osób pisało do mnie, czy coś organizujemy w OA UJ z okazji zaćmienia. Oficjalnie Obserwatorium nic nie organizuje z tej okazji oraz oficjalnie zorganizowane dziś nic nie może. Nieoficjalnie, z kolei, umawiałem się z Wami, że w sprzyjających okolicznościach będę miał dzisiaj obserwacje kilku obiektów na naszych teleskopach. Sytuacja jest następująca: 1) zachmurzenie nie pozwala na prowadzenie obserwacji naukowych, 2) jeden z teleskopów (Maksutow) jest wyłączony z użytku, bo elektryka nie jest jeszcze poskładana. Słowem: nie mam po co dziś jechać na nockę i najchętniej bym nie jechał ;). Tym bardziej, że do roboty muszę się tarabanić nawet 1.5h autobusami.

Ponieważ było sporo chętnych, to mam propozycję dla mirko: jeśli zbierze się grupa max 10 osób, które koniecznie chcą być na czas zaćmienia w Obserwatorium na Skale, przyjadę ostatnim autobusem 102 na górę i od 2:00 do 5:00 będę do Waszej dyspozycji. Do 2:00 jestem w gabinecie i męczę modelowanie numeryczne.

Osoby, które będą chciały przyjechać, muszą być przygotowane:
- mieć ciepłe ubranie (będzie zimno!)
- w miarę możliwości mieć własny sprzęt fotograficzny i/lub lornetki
- mieć latarkę

Szczerze mówiąc, wolałbym żeby grupa przyjechała w jednym lub w dwóch rzutach, bowiem brama będzie zamknięta na łańcuch (długa zabawa z kluczami, otwieraniem itd).

Kto jest chętny? Pisać mi tu info razem z czasem przyjazdu.

----------------------------------------------------

Od razu uprzedzam, że w Niepołomicach odbywają się regularne, zaplanowane pokazy zaćmienia Księżyca. Jeśli ktoś jest zainteresowany, gorąco zapraszam na noc w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, gdzie mój kolega będzie prowadził pokazy.

Wołam zainteresowanych: @dzangyl @gnuthomson @dawid012 @Nedved @staryhaliny @Nemsik

No i wypadałoby #astronomia #zacmienieksiezyca #oauj
  • 26