Wpis z mikrobloga

Podróże z Wykopem: wyjazd do Syrii

Na początku listopada planuję pojechać do Syrii, a konkretnie do Kurdów walczących przeciwko Państwu Islamskiemu w okolicach Kobane. Cele: materiały wideo, wywiady, teksty dotyczące sytuacji militarnej i życia cywilów, popularyzacja tematu Kurdystanu w polskich, ukraińskich i rosyjskich mediach (będę pisał po polsku i po rosyjsku). W tej chwili jestem w trakcie gromadzenia niezbędnych środków finansowych.

Szukałem platformy, na której mógłbym publikować teksty z Syrii. Wybór padł na Blasting News. Jestem tam już 10 dni, napisałem już 30 tekstów i muszę przyznać, że jestem umiarkowanie zadowolony. Całą listę moich newsów możecie zobaczyć tutaj: http://pl.blastingnews.com/staff/tomasz-maciejczuk/archive/ - będę pisał newsy na BN i starał się je wrzucać na Wykop. Mam nadzieję, że pomożecie wykopywać wieści z Syrii :)

Moje doświadczenie: 4 miesiące na froncie w Donbasie. Podkreślam: na froncie, a nie w Kijowie czy gdzieś pod Dniepropietrowskiem. Odbyte podstawowe szkolenie wojskowe w Wojsku Polskim.

Jeśli będzie tego wymagała sytuacja, będę bronił swojego życia i/lub zdrowia. Z dżihadystami z ISIS nie ma żartów, dlatego zamierzam zaopatrzyć się w b--ń palną. Etykę dziennikarską, według której powinienem bronić się przed terrorystami aparatem fotograficznym i ołówkiem zostawiam w Polsce. Tam panują inne zasady.

Trzymajcie kciuki za moją wyprawę do Syrii! :)

#syria #bliskiwschod #poznan #podrozujzwykopem
tomasz-maciejczuk - Podróże z Wykopem: wyjazd do Syrii

Na początku listopada planu...

źródło: comment_K3NWZa6EBWpOM1dDHzVmVqOgw7FURh50.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie jedź. To jest poryty pomysł, żywy bardziej się przydasz tu i teraz. Nawiąż jakiś kontakt live tam, filmiki, wywiady ale k---a nie jedź! To nie odwaga ale głupota i powtórzę po raz trzeci - NIE JEDŹ!!
  • Odpowiedz
@2PacShakur: zebralem bodajze w styczniu 650 baksow na swietny kevlar, w ktorym jezdzilem po Dobnasie. Jak wyjezdzalem przekazalem go znajomemu ochotnikowi, ktory byl ze mna jeszcze w maju 2014 pod Donieckiem... pozinej byl ranny w Ilowajsku, ledwo wyszedl. Gdy przekazywalem mu kevlar mowilem, ze takie rzeczy nie beda mi juz nigdy potrzebne, bo juz nigdy nie pojade na zadna wojne... hm.
  • Odpowiedz
@tomasz-maciejczuk: Chciałbym taki materiał zobaczyć, ale tam nie ma wojny - to holokaust edycja bliskowschodnia. Doskonale wiesz jak się to może skończyć, ale pomijając sytuację tam: ściągasz tutaj na siebie straszne problemy. Teraz jest psychoza na punkcie imigrantów i europejskich bojowników, nasze służby na pewno będą chciały się wykazać i mogą odwalić coś na miarę Brunona K. "złapaliśmy agenta ISIS" albo za "walkę" po stronie Kurdów będą chcieli zgarnąć -
  • Odpowiedz
@tomasz-maciejczuk: kurde, ruskie to jedno. a syria? życzę powodzenia we wracaniu do kraju po pierwsze, w przetrwaniu tureckich nalotów i nie tylko, tam przecież każdy walczy z każdym. w każdej chwili mogą Cię porwać, żądać okupów itp. to wyższa szkoła jazdy moim zdaniem a najgorsze chyba, że totalnie nieprzewidywalna. tak czy siak życzę powodzenia, będę śledzić.
  • Odpowiedz
  • 6
@tomasz-maciejczuk: Slyszalem cos, ze w tym nowym meczecie w Warszawie organizowane sa lekcje arabskiego, koranu itp. (chyba nawet za free.) Zainteresuj sie tematem, moze sie przydac i to bardzo.
  • Odpowiedz
@tomasz-maciejczuk:

W związku z powyższymi okolicznościami MSZ ostrzega, iż turecko-syryjskie przejścia graniczne w obecnych warunkach wojny domowej są zamknięte dla ruchu osobowego obywateli państw trzecich. Władze tureckie tylko w wyjątkowych przypadkach podyktowanych względami humanitarnymi udostępniają przejścia dla ruchu osobowego wyłącznie na rzecz uchodźców syryjskich lub obywateli Turcji.


Źródło: MSZ

Nie mogę się doszukać jak w kwestii przejścia do Iraku
  • Odpowiedz
@tomasz-maciejczuk: Wojna tam na Bliskim Wschodzie diametralnie różni się od wojny na wschodzie Ukrainy z tego co widziałem (na filmach oczywiście) i czytałem. Miejmy nadzieję, że broni nie będziesz musiał używać, ale w obronie własnej naboi nie szczędzić.
  • Odpowiedz