Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: o ile wiem to tak, w sensie że:

na wlan0 masz jakieś IP np 10.0.0.5 z uczelni, która NATuje i wychodzisz na Internet ICANN z np IP 80.1.2.3.

w cjdns dodajesz sobie peery np meshnet.pl i do niego się łaczysz z 10.0.0.5-->NAT-->jako 80.1.2.3 się łaczysz do meshnet.pl.
(Ciekawostka: a on jest w stanie odpowiadać na pakiety UDP do komputera za NAT mimo braku port forwarding dzięki UDP hole punching.
@wytrzzeszcz: @pingwindyktator: @TX1683:

jeżeli chcesz na 1 karcie sieciowej robić różne rzeczy np. naraz łączyć się do innego AP, oraz działać na karcie w trybie adhoc, BATMAN itd, to podobno się da - podpowiadają mi na # irc

[23:34:52] ale na serverfault'cie piszą że powinno się dać na podstawie jedej fizycznej karty na linuchu zrobić dwa interfejsy loginczne:
[23:34:54] http://serverfault.com/questions/192144/connect-to-multiple-ap-with-one-wifi-adapter-under-linux-freebsd

Pewnie zależy od karty i sterowników; Bywają też specjalne
@wytrzzeszcz: nie jestem pewien czy dobrze rozumiesz jak to działa ;)

Wcale nie musisz budować sobie mesha fizycznego od razu. Po prostu zainstaluj sobie cjdns i dodaj publiczne peery internetowe normalnie przez internet, np ten z meshnet.pl . Czy to już działa?

Do łączenia się po LAN też to wystarczy, podajesz referencję drugiego komputera tylko że jego IP piszesz to LANowe np 192.168.0.42.

Dodatkowe karty etc to będą potrzebne gdy już
@wytrzzeszcz: sam cjdns nie ma takiego czegoś jak exit node. On daje łączność do Hyperborii czyli nowego internetu, tam masz kilka stron itd.

Natomiast, pewnie z czasem powstaną usługi wyjścia na świat np serwer Proxy do Internetu ICANN a dostępny z Hyperborii. Ale nic takiego sie nie dzieje automatycznie.

Jak będzie działać Hyper to wpadnij do nas na kanał IRC: #cjdns-pl na HyperIRC np na serwer:

irc.appno.de czyli fcbf:7bbc:32e4:716:bd00:e936:c927:fc14 lub
@rfree: Ja się właśnie zastanawiałem czy mogę router z jedną kartą WiFi tak ustawić by był jednocześnie AP dla mojego prywatnego lanu z hasłem i pracował w trybie Ad-hoc by każdy z cjdns mógł się połączyć. Próbowałem tak nawet ustawić, ale na najnowszym OpenWRT tryb Ad-hoc mi nie działa, nawet jak tylko jego ustawię. ( ͡° ʖ̯ ͡°)