Wpis z mikrobloga

Takie z ciekawości pytanie do specjalistów od #prawo

Czy jeżeli prokuratura szuka sprawców "mowy nienawiści" w internecie to czy znaczenie ma tylko adres ip z którego dokonano dany wpis czy też wszystkie adresy z jakich logował się dany użytkownik?

Np załóżmy że Piotrek z Gdańska będzie się z domu logował regularnie na Wykopie, a potem pojedzie na wycieczkę do Kaliningradu i z ruskiej kafejki internetowej napisze "Araby do gazu" ze swojego wykopowego konta.

Czy prokuratura po tym jak dostanie od wykopu adres ip ruskiej kafejki umorzy sprawę bo nic nie jest w stanie z rosyjskim ip zrobić, czy też będzie prowadzić dalej śledztwo i szukać po innych adresach ip z których logowano się na wykopowe konto Piotrka ?

#kiciochpyta #imigranci #islam #4konserwy #4kuce
  • 20
@szybki_bil: To wiem, więc pytanie co jeżeli wpisu dokonano z adresu IP na podstawie którego nie da się uzyskać więcej dowodów a można je uzyskać z powiązanych adresów ip z których nie dokonano "przestępstwa"?
@caballero: Pytam z ciekawości, bo się zastanawiam czy jest tu luka w prawie :)

Co im prawnie daje sprawdzanie adresów ip z których nie dokonano wpisu? Powiedzmy że przyjdą do Piotrka jeżeli ten powie że on tego wpisu nie dokonywał i najwyraźniej ktoś odgadł jego hasło do wykopu i wykorzystał jego konto do popełnienia przestępstwa :)?
To nie może być dowód.


@szybki_bil: prawie wszystko może być dowodem. Jeden "dowód" wraz z resztą materiału dowodowego może bowiem wskazywać np. sprawcę lub inne okoliczności.
@szybki_bil: a wiesz do czego służy postępowanie dowodowe? W zasadzie większość dowodów ma taką funkcję - sugeruje, że ktoś czegoś dokonał i nie jest to jednoznaczne ze ewentualnym skazaniem.
Dowód nie musi być jednoznaczny. Napisałaś:

To nie może być dowód

i to jest kompletna głupota i wprowadzenie w błąd.

@eaxene: Nieprawda. Mój znajomy pisze co chce przez internet i nic mu nie mogą zrobić. Bo adres IP z którego pisze (stały) nie wskazuje jednoznacznie na niego. A ten wykopek wpadł bo pod tym nickiem sprzedawał na allegro. A jak go spytali czy to jego są te 2 konta to się przyznał.

Trzeba się po prostu nie przyznawać
elo.

Nieprawda


@szybki_bil: dla takich jak ty powinny być minusy na mirko ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Jeszcze raz: IP jak najbardziej może być dowodem. Inną kwestią jest to jakie informacje z konkretnym IP można dodatkowo powiązać, by w postępowaniu dowodowym wykazać, że z danego IP, w danym dniu i danej godzinie, korzystał X, który jest podejrzany/oskarżony o Y. Niemożność wykazania tego nadal nie sprawia, że IP - korzystając
@eaxene: Normalnie jak do krowy na pastwisku.

Adres IP nie może być dowodem bo nie wskazuje jednoznacznie na ciebie. Równie dobrze, mógł to pisać twój tate albo twój mame.

Nie pisz więcej bo mi się nie chce prowadzić tej debilnej dyskusji z pseudo prawnikiem
@Myrten: W sumie to wszystko zależy od tego, jak na takich rzeczach zna się dany sędzia i oskarżyciel oraz od tego, co zrobi administracja portalu. Tu musiałbyś spytać @wykop, czy wydaliby dane tylko związane z postem co do którego jest postępowanie, czy też innych, np. z okresu 3 miesięcy. (Niby prokuratura może nakazać przesłanie logów na jakiś okres, ale wydaje mi się, że administracja może się bronić, jeśli to bez
@szybki_bil:

Normalnie jak do krowy na pastwisku.


#logikarozowychpaskow

Adres IP nie może być dowodem bo nie wskazuje jednoznacznie na ciebie. Równie dobrze, mógł to pisać twój tate albo twój mame.

Przeczytaj to co napisał @nahcep: bo już na ciebie sił nie mam...

Nie pisz więcej bo mi się nie chce prowadzić tej debilnej dyskusji z pseudo prawnikiem

Nie oczekuj, że napiszę "ja, jako student prawa" jak to ostatnio na mirko
@Nahcep: nie do końca tak jest, ze sam w sobie adres ip jest nic nie warty. Wręcz przeciwnie. W dużym stopniu zawęża Ci grono podejrzanych. Zaś ze wsparciem innych dowodów (nick, godzina dokonania wpisu, liczba osób korzystająca z komputera) prowadzić może do ustalenia sprawcy przestępstwa. To trochę jakby mówić, że wiedzą o miejscu, w którym sprawca przebywał jest bezużyteczna.
Czy prokuratura po tym jak dostanie od wykopu adres ip ruskiej kafejki umorzy sprawę bo nic nie jest w stanie z rosyjskim ip zrobić, czy też będzie prowadzić dalej śledztwo i szukać po innych adresach ip z których logowano się na wykopowe konto Piotrka ?


@Myrten: W piśmie najczęściej pojawia się informacja o zakresie dat żądanych danych. Czasem wymagane jest jedynie IP, z którego opublikowano post, a czasem wymaga się również