Wpis z mikrobloga

Drodzy mirkoeksperci od #motoryzacja #samochody #ford

Uszkodził mi się przewód od pompy wspomagania w Fordzie Mondeo MK1. Pospawanie nie wchodzi w grę, bo tuż przy miejscu uszkodzenia jest złączka z oringiem. Wymiana dość problematyczna, bo bardzo mi zależy na czasie - nigdzie w okolicy po szrotach nie widzę odpowiedniej części. Część byłaby na czwartek, a autem w trasę muszę ruszyć w środę. Pytania dwa:

1) Czy mogę spokojnie zrobić jakieś 500 km z tak uszkodzonym przewodem? Brak wspomagania to nie problem, fizycznie dam radę :P Ewentualnym zatarciem pompy się nie będę przejmował - tego trochę jest, po prostu kupię kolejną. Mam jednak lekkie obawy związane z tym, że na tym samym pasku są inne rzeczy. Pompa bez oleju się tylko zatrze, a nie rozsypie?

2) Czy jest opcja jakiegoś naprawienia takiego przewodu? Jakieś delikatne spawanie takie, które nie będzie skutkowało uszkodzeniem gumy?
  • 12
  • Odpowiedz
@ChrzanMorelowy: wywala ci cały płyn od razu? Nie krec kierownicą do oporu i w miejscu bez cisnienia może nie wypluje od razu płynu, a hipol ATF drogi nie jest,żeby dolac.
Nie było czasem takich silników w czymś bez wspomagania? Zalozylbys krótszy pasek i wio.
  • Odpowiedz
@ChrzanMorelowy: jak pompę zatrzesz, to poleci pasek (pęknie albo spadnie) i padnie wszystko, co napędza. Tymczasowo spróbuj zakleić może jakąś taśmą do napraw przewodów, poxiliną? - nie wiem, może ktoś lepszy pomysł będzie miał. Chłodnicę udało mi się tak zatkać czasowo, ale tu chyba ciśnienia większe.
  • Odpowiedz
@ChrzanMorelowy: jeśli nie da się poprowadzić paska omijając pompę to najlepiej ją zdemontować z łap osprzętu, powiesić gdzieś w pobliżu i dać krótszy pasek
chyba że uda się samo koło pompy zdjąć i to pozwoli poprowadzić pasek bez zahaczania o pompę w co wątpię
jaki silnik?
masz klimatyzację?
  • Odpowiedz
@ChrzanMorelowy: Pewnie już trasa zrobiona ale na przyszłość Aluminiowa blaszka z której zrobić obejmę, wysmarować na bogatości epoksydem i silikonem wysokotemperaturowym potem z gumowej rurki zrobić obejmę i zabezpieczyć cybantami. Krawędzie rurki obsmarować grubo epoksydem i silikonem Oczywiście z suszarką do przyspieszenia schnięcia i utwardzenia... Tak na szybko był robiony stalowy przewód hydrauliczny do orbitrola w Bizonie

Przy wysokim ciśnieniu pewnie może się sączyć ale płyn nie ucieknie, pompa będzie
  • Odpowiedz