Wpis z mikrobloga

Ukraińska firma 908 pracująca w branży IT opuszcza Ukrainę i przenosi się do Polski

Andriej Horsiew, założyciel firmy, twierdzi, że na Ukrainie klimat polityczny nie sprzyja branży IT w związku z czym opuszczają swoje biura w Dniepropietrowsku i przenoszą się do Wrocławia. Horsiew uważa, że w jego kraju w tej chwili jest po prostu... użyję jego słowa - "#!$%@?".

Ilu pracowników firmy 908 wyjedzie z Ukrainy? Liczba może sięgnąć 500 osób.

Całość tutaj: http://ain.ua/2015/09/15/603854

#ukraina #it #gospodarka
tomasz-maciejczuk - Ukraińska firma 908 pracująca w branży IT opuszcza Ukrainę i prze...

źródło: comment_mRtxWDSp3kl8QMxyJq2y2jGMPjlyqYi9.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@tomasz-maciejczuk: Wiecej takich firm sie przeniosło , takze filie zachodnich.
Ale narzekaja na zarobki w Polsce bo po uwzglednieniu podatków i kosztów zycia na rękę dostaja mniej niż na Ukrainie. Czesc wraca na Ukriane. Na blogu jednej Ukrianki wyczytałem że do Wrocławia jakas firma pracująca dla zachodnich klientów przeniosła kulkuset Ukrianców wraz z rodzinami bo bali sie że jak coś sie wydarzy na Ukrianie to straca kontrakty. Nie wiem czy to
  • Odpowiedz
@deviator: @szurszur: Jak to jest możliwe? Nigdy by mi taka tez do głowy nie przyszła, a nie znam żadnego Ukraińca żeby zweryfikować. Taka sytuacja dotyczy wyłącznie jednej branży(IT)?
Ja słyszałem o tym, że od czasu konfliktu na wschodzie, masę zachodnich kontrahentów zrezygnowała z Ukraińców z powodu niestabilnej sytuacji w kraju. Firma, w której pracuję dostała masę nowych ofert od firm, które wcześniej współpracowały z firmami z Ukrainy.
  • Odpowiedz
@Dzieciok: A ja od dwóch lat słyszę, że w większości jesteśmy tańsi niż Uraińcy, Rosjanie i Chińczycy plus nie ma nas na listach krajów kontrolowanych. Software jak i hardware ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dzieciok: Głownie o IT słyszałem. Ale może to dotyczyc szerzej innych gałezi outsourcingu bo na youtube jest taka Ukrianka (ale o polskich korzeniach) ktora na Ukrianie pracowała zdalnie dla jakiejs kanadyjskiej firmy ( ale raczej nie programowanie) i przeniosla sie do Warszawy i nadal w niej pracuje. Mysle wiec że zarabia dobrze skoro wybrała droga Warszawe a nie jakies tańsze miasto.
To moze sie wydawac dziwne ale np. zarobki IT na
  • Odpowiedz
@szurszur: Może standard życia się obniżył, bo zarobki podobne, a w Polsce 4 x drożej niż u nich. Kto był ostatnimi czasy we Lwowie ten wie, że za polskie 1500 zł tam można żyć jak król. Chrywna zawsze była słaba do złotego, a teraz dochodzi ich kryzys. 1500 u nas to jak 7500 - 8000 u nich.
  • Odpowiedz
@szurszur @Dzieciok: nie do końca jest tak, że zarabiają gorzej niż na Ukrainie. Faktem jest, że część osób pracująca na Ukrainie ma kontrakty w $ więc olbrzymia inflacja nie wpłynęła aż tak bardzo na standard życia jak na innych ludzi.
"Część wraca na Ukrainę" to chyba jakaś malutka część. Sam współzatrudniałem ponad 50 osób z Ukrainy i żadna z tych osób nawet przez chwilę nie myśli o powrocie.
@szurszur : 3
  • Odpowiedz
@mickpl: czy chcesz powiedzieć, że np we Lwowie za 1500zł można żyć jak król?
Dam ci 1500 zł i jedź do Lwowa na miesiąc:
- wynajmij mieszkanie i opłać rachunki (najmniejsza kawalerka wcale nie w centrum)
- jadaj na mieście - choćby i tylko obiady
- dojeźdzaj do pracy choćby 2 razy w tygodniu taksówką
- wyjdź pobawić się na miasto 2 razy w tygodniu

starczy ci na to 1500zl? ja
  • Odpowiedz
@piolem: Jak byłem we w lutym Lwowie mieszkałem w jednym z najlepszych hoteli i płaciłem mniej niż 60 zł za dobę. Przez 6 dni pobytu wydałem na żarcie ok. 300 zł i na niczym nie oszczędzałem, jakieś lampki wina, najlepsze piwo, pizza na mieście, to wszystko kosztowało tak ok. 4-6 razy mniej niż w Polsce. Miejscowych pytałem ile by mnie kosztowało właśnie mieszkanie, samodzielne - 300 do 600 zł przy standardzie
  • Odpowiedz
@piolem: O tu masz np. menu najstarszego hotelu we Lwowie. Podziel ceny przez 6 - wyjdą Ci złotówki. Podkreślam, że to jest menu hotelowe, na mieście jest dużo taniej:
http://www.georgehotel.com.ua/media/A_la_Carte_Menu.pdf

np. deser czekoladowy - 2 zł, sałatka grecka - 6 zł... :P Najdroższa pozycja z menu (podkreślam, restauracja jednego z najlepszych hoteli) - 23 zł... itd.

Dalej, np. litr benzyny na stacji - 1,1 zł.
http://podroze.auto-swiat.pl/aktualne-ceny-paliwa-w-europie/
  • Odpowiedz