Wpis z mikrobloga

programy przenosi się bajecznie prosto, wystarczy przekompilować na odpowiedni kontroler.


@Forbot: No więc na początek bierę coś małego z aliexpress, a potem, zamówię być może to nucleo od was bo rzeczywiście, na ali trudno znaleźć coś równie wydajnego w podobnej cenie, częściej droższe płytki.
  • Odpowiedz
@Forbot: W końcu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy okazji, te fajne plastikowe pudełeczka (organizery) dołączane są do wszystkich zestawów, czy tylko do tych z PLUSem, albo coś? Pytam też o te zestawy do podstaw elektroniki i arduino, bo chyba sobie wszystkie na raz zakupie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@gumilii: Kuferki dodawane są do zestawów:
- elektroniki PLUS
- Arduino PLUS
- wszystkich wersji STM32

Jak zdecydujesz się na zakup wszystkiego, to podaj na PW numer zamówienia, dodam od siebie coś ekstra ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Czaper: a to u mnie raczej nic nie kupowałeś, jak już to w Botlandzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oni są dystrybutorem zestawów do moich kursów, nic więcej wspólnego ze sobą nie mamy
  • Odpowiedz
@Forbot: W botlandzie, mae culpa. W jakim środowisku kurs zrobisz?

Patrząc na powyższe dyskusje mogę powiedzieć jedynie, że też się jarałem asm po pierwszym roku studiów, to przechodzi.
  • Odpowiedz
czemu AVR gorsze ?


@wytrzzeszcz: To inna klasa sprzętu. To jakbyś porównywał modelarski silnik elektryczny na 5V z silnikiem 400V trzy fazy. Po prostu inne parametry, inne zastosowania. Stety czy niestety część zastosowań się pokrywa i dlatego niektórzy mają problem z oceną sytuacji.
Druga sprawa to architektura samego uC. AVR to architektura harwardzka, z rozdzieloną szyną na dane i na program, za to STMy (ARM, Coretex M) to architektura von Neumana (choć piszą, że to takie połączenie obu). Z tej różnicy wynika np, że arduino (AVR8) nie jest w stanie wykonać kodu zapisanego w pamięci operacyjnej, ARM robi to bez problemu. Z tego też wynikają ograniczenia AVR co do wielkości programu, bo nie da się zapisać go w pamięci flash w jakiejś kostce zewnętrznej i w miarę potrzeb czytać go i wykonywać - a jest to procedura bardzo normalna dla większości procesorów.
Jeszcze jedna sprawa - podstawową wielkością przetwarzaną prze AVR jest bajt, ARM przetwarza 4 bajty na raz (32 bity). Cortexy M są 32 bitowe ale rozkazy są 16 bitowe (haha, jak w AVR xD) (serio). Co do szybkości się tyczy to AVR ciągną do 20MHz (noo, jest jeden model AVR32 kręcący się do 150MHz), ARMy STMa do 180 MHz
Te dwa aspekty - architektura i szybkość determinują
  • Odpowiedz