Wpis z mikrobloga

Troche #coolstory troche #protip

Jak odzyskać kilka GB miejsca na dysku

Powinno zadziałać jeśli:
- masz więcej niż 1 partycję
- masz #windows10 ale kiedyś miałeś starszą wersję
- robiąc upgrade systemu formatowałeś tylko partycję systemową

#windows 10 ma domyślnie wyłączone "Przywracanie systemu", więc nie powinno zabierać miejsca, ale u mnie było inaczej. Wgrywałem system na czysto, ale nie formatowałem innych partycji niż systemowa. Okazało się, że na drugiej partycji były skrzętnie ukryte pozostałości z "Przywracania systemu" z Windy 8.1 którą miałem przed 10. CCleaner nie pokazywał nic. Nawet Windows 10 o tym nie wiedział, wyświetlał że 0 bajtów jest używane przez tę funkcję, ale przycisk Delete był aktywny.

1. Kliknąłem.
2. +20 GB wolnego na #ssd
3. Profit
Pobierz Nobody - Troche #coolstory troche #protip

Jak odzyskać kilka GB miejsca na dysku
...
źródło: comment_UXxZlcZ9aM8gvBU633OKlBbrZbTBd8Mn.jpg
  • 10
@Nobody: Upgrade Windowsa bez formatu? To się w ogóle udaje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A przywracanie sporadycznie ratuje d..., więc pomysł raczej średni. Jak ktoś wycebulił na SSD 60GB i teraz chce na nim system, 50 gier i cholera wie co jeszcze, to może kombinować.
@ElCidX: W 10 to jest domyślnie wyłączone. Sam sprawdź jak nie wierzysz. Jak się system #!$%@? to mam backup na zewnętrznym dysku i przywrócę całą partycję zamiast modlić się o to, żeby przywracanie systemu zadziałało.

@ufo99: Format był tylko C.
@Nobody: To po co miałeś włączone wcześniej przywracanie na innych partycjach?
Mam 7, 8, 8.1 na różnych kompach i domyślne jest tylko przywracanie partycji systemowej - reszta na off.
Poza tym fakt, że *Ty* masz backup na zewnętrznym dysku nie bardzo ma tu znaczenie. Radzisz ludziom, żeby wyłączyli przywracanie, nie wspominając czym to grozi.
@ufo99: Miałem włączone w czasie gdy miałem winde 8.1, w 10 już nie. Chyba nie zrozumieliście głównej idei. Nie wyłączyłem system restore. Ono już było wyłączone (domyślnie w 10 tak jest). Usunąłem tylko punkty przywracania stworzone przez winde 8.1 które i tak by nie zadziałały w 10 i tylko miejsce zabierały.

A gdzie niby radze wyłączyć przywracanie? Cytat poproszę. Radze tylko usunąć zbędne punkty przywracania ze starszych systemów na nowym systemie.
@Nobody: Ok, łapię - może ciut późno jest, w takim razie przyznaję rację, choć wydaje mi się, że twój przypadek jest odosobniony (masz przywracanie na innych partycjach a potem je wyłączasz - nie bardzo rozumiem cel takiego działania).