Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie dotyczące #praca i #prawo .

Każdy z pracowników w mojej firmie otrzymał min. laptopa, również do użytku prywatnego (to zostało każdemu powiedziane na wstępie). Teraz nagle wprowadzana jest kontrola pracy pracowników - na każdym komputerze instalowane są:
- Team Viewer Host - podgląd video na wykonywane prace,
- Sniffer / KeyLogger - program zbiera 100% wpisywanych danych z klawiatury, robi dodatkowo zrzuty ekranu co kilka sekund.

W efekcie - nawet po godzinach pracy, w domu jest możliwość podglądu tego, co robię i zbierania dalej informacji o moich prywatnych danych (konto bankowe, maile etc.).
Z tego, ci się orientuję, prawo pracy mówi, że pracodawca musi poinformować każdego pracownika o tym, że takie akcje wchodzą w życie / są uskuteczniane w firmie i musi by to podane w formie pisemnej w umowie lub jako aneks do umowy.
Szczęśliwie, na moim komputerze jeszcze nie ma niczego z w/w, ale część ludzi w firmie już to ma, chociaż oficjalnie szefostwo o niczym nie poinformowało.

Jak wygląda ta sprawa? Czy mogę się nie zgodzić na taki rodzaj monitorowania? Czy będzie to podstawą do wypowiedzenia umowy z mojej strony / ze strony pracodawcy?
  • 5
  • Odpowiedz
@Khaleus: Nie musi informować, choć w dobrym tonie jest jednak poinformowanie pracownika. Sam u siebie mam VNC i wszystko było dobrze póki nie przyszli nowi informatycy. Kilka razy zauważyłem, że mnie podglądałem to #!$%@?łem to w #!$%@?. Choć Ty pewnie nie będziesz mógł tak zrobić
  • Odpowiedz
@mambeke: W miejscu pracy musi poinformować pracownika o takim monitoringu inaczej naraża się na pozew o naruszenie dóbr osobistych (Jednoznacznych przepisów nie ma, ale taka jest raczej praktyka sądów) Co monitoringu po pracy - nie wiem. Na Twoim miejscu @Khaleus nie korzystałbym z firmowego laptopa po pracy, tak na wszelki wypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mambeke: stosowaliśmy wcześniej Team Viewera do łączenia się z innymi pracownikami, ale tylko po to, żeby coś komuś zrobić (np. konfig poczty u pracownika w innej części kraju), ale nie był wykorzystywany do permanentnej inwigilacji.

Szczególnie zdenerwowała mnie ta sytuacja, bo jakieś 2 tygodnie temu wystosowano do nas "prośbę" o podpisanie deklaracji na wykorzystanie wizerunku w reklamie firmy ("w załączniku macie pismo, podpiszcie i oddajcie je do końca dnia") - pismo
  • Odpowiedz
@Khaleus: Problem jest taki, że nie ma przepisów regulujących kwestie związane z monitorowaniem czynności pracownika. Kiedyś analizowałam kwestie kamer w miejscu pracy (myślę, że tu te same zasady będą) i jest tak: monitoring musi być uzasadniony, pracownik musi być poinformowany o monitoringu i jego zasadach, monitoring nie może naruszać prawa pracownika do prywatności. Na pewno pracodawca nie może w żaden sposób monitorować np. prywatnej korespondencji mailowej pracownika na jego prywatnym koncie.
  • Odpowiedz
@Khaleus: Generalny Inspektor Danych Osobowych jest właściwy do przeprowadzenia kontroli danych zebranych przez pracodawcę - to w kontekście zgody na wykorzystanie wizerunku w reklamie firmy.
  • Odpowiedz