Wpis z mikrobloga

Uchodźcy pewnie będą dostawać od Niemców jakieś 1000 Euro z socjala (4000zł), a do tego jeszcze dach nad głową.
W tym samym czasie Polak będzie zasuwał na budowie za 1500zł i jeszcze bujał się z kredytem 20-30 letnim, zastanawiając się jak przeżyć do pierwszego.

A w mediach będą mówić, że i tak jest super, że się Polska rozwija i że może za rok pensje skoczą do 1600zł i że jesteśmy nietolerancyjni do tego ;)

#polska #zarobki #emigracja
  • 67
@Giekaczka: @multi_mariana_b: Zależy o jakiej budowie mówimy - jak elektryk/hydraulik itp. to oni są w stanie zarobić dużo większe pieniądze, to prawda (zwłaszcza na czarno). Ale np. taki pracownik który ociepla budynki bardzo często dostaje naprawdę psie pieniądze i jest jeszcze zatrudniony na zaledwie kilka miesięcy, bo akurat wtedy ktoś tam wygrał przetarg i potrzebuje na chwilę pracowników.

Wiem, że można mówić że sami są sobie winni skoro się na
@multi_mariana_b: Pojęcie "budowlańcy" jest bardzo szerokie. Wiem o czym mówisz, wiem że tacy domowi budowlańcy potrafią bardzo często ładny grosz wyciągnąć, ale tacy co pracują u kogoś (np. właśnie te ocieplenia) naprawdę zarabiają mało. Zresztą mniejsza już o to, bo zamiast budowlańców można podać przykład pracowników Amazona, supermarketów itd. ;)
@DwaKolory: Widziałem kurtkę dziecięcą w Reserved za około 80zł. Wcześniej byłem w niemieckim sklepie w sąsiednim Goerlitz. Tam kurtka dziecięca kosztuje około 20euro. Niemiec przy najniższej krajowej 1000euro kupi takich 50, polak za 1400zł kupi 17 sztuk. O co tu #!$%@? chodzi?!
@zerthimon: No właśnie ten paradoks finansowy chciałem pokazać. Bo nawet jeśli ktoś powie, że ogólnie życie w Niemczech jest droższe niż w Polsce, to akurat te droższe aspekty (np. nieruchomości) uchodźcy dostaną za darmo.

Ja jestem w stanie zaakceptować, że Niemcy są potęgą światową, że poziom życia jest tam lepszy itd. Ale żeby poziom życia pracującego Polaka był niższy niż osoby łamiącej prawo (przekraczanie granic) i siedzącej na socjalu - no