Wpis z mikrobloga

Mireczki i mirabelki które znają się na #ksiegowosc i #vat . Mam pytanie dotyczące skomplikowanej operacji zamykania #dzialanosc #firma . Potrzebuję dodatkowego wyjaśnienia gdyż rozgryzałem swój problem i chcę wiedzieć więcej zanim moja księgowa wróci z urlopu. Może ktoś powie mi coś sensownego w temacie?

Rok temu wziąłem dotację z PUP na firmę i teraz będę ją chciał zamknąć/zawiesić (no najchętniej zamknąć w przysłowiowe #!$%@?). Problem jest taki, że w zimie PUP odezwał się do mnie bym oddał im VAT od zakupów z dotacji. To niby dosyć nowe prawo i nawet urzędniczki nie potrafiły mi dokładnie powiedzieć ile mam oddać i jak to wyliczyć. Unia doczepiła się o podwójne finansowanie i musieli to wprowadzić. Tj. dostaję nieopodatkowaną dotację, kupuję stuff, księgowa odlicza mi VAT od tych zakupów i dostaję zwrot jakiś tam. Nikt mnie o tym nie ostrzegł zawczasu, księgowa rozliczyła faktury, a w zimie PUP zawołał ok. 3,5k VATu, żeby im zwrócić. Było mi ciężko ale w 2 ratach im oddałem i przelałem na wskazane konto Urzędu Pracy oraz musiałem podpisać aneks, że moja dotacja wyniosła nota bene odpowiednio mniej (sheeeeiiittt ( ͡° ʖ̯ ͡°) ).

Teraz niedawno, przed urlopem mojej księgowej, dowiedziałem się od niej, że niby robiąc zamknięcie i remanent likwidacyjny powinienem zwrócić skarbówce VAT od pozostałego majątku firmy po cenach rynkowych. Troszkę tego też by się niestety uzbierało ale tylko od pozostałych towarów i sprzętu kupionego z dotacji.

No i jak to teraz jest? Mam zakupy za nieopodatkowaną dotację, za które to zakupy nienależny mi VAT już ZWRÓCIŁEM do PUPu. I teraz co? Drugi raz mam oddawać, tym razem skarbówce, VAT od tego samego towaru? Coś mi się nie podoba i pachnie mi to urzędniczym złodziejstwem. Jak to w końcu jest? Proszę o wszelkie poważne opinie zorientowanych w temacie osób. Ludziom, którzy chcą mnie spytać "po co takie rzeczy piszesz na portalu ze śmiesznymi obrazkami???" albo doradzić elektroda-style "wyguglaj se" dziękuję. Najchętniej, jeśli ktoś zna się na kwestiach podatkowych i może mi cokolwiek konkretnego powiedzieć proszę, niech napisze mi PM.

Uprzedzam pytanie 1: Nie mogę wyprzedać ANI SPRZĘTU ANI SUROWCÓW przed likwidacją, by uniknąć VAT, gdyż Urząd Pracy wymusza na mnie by wszystko co mam z zakupów było w moich rękach do samiutkiej kontroli w październiku.

Uprzedzam pytanie 2: Nie mogę trzymać działalności do października i po kontroli wyprzedać rzeczy. 14.10 mam bilet do UK i znikam z Polski, a działalność już muszę zamknąć.

#podatki #kiciochpyta
  • 7
@tomano: PUP dał ci dotację netto (inaczej finansowaliby budżet) - oddawałeś, bo gdy brałeś policzyłeś brutto. Zapłacony (z własnych środków) VAT oddał ci US. Teraz go zwrócisz (od cen rynkowych) do US, bo majątek przechodzi na prywatny, a od tego nie przysługuje odliczenie - czyli zapłacisz go raz.
Ok inaczej: vat(PUP)-vat(faktura)+vat(US)-vat(PUP)-vat(US) = -vat
@barxik: to wiem. rok minął właśnie kilka dni temu . tylko w pup nie umieją jasno wyjaśnić spraw podatkowych szaremu człowiekowi, a zamiast tego namieszają i to jest problem ;)
@barxik: Allegro. Gadżety z grafik (jako, żem grafik samouk). W sumie sklep zwinięty, więc jak powiem, że przypinki i kolczyki z nadrukami to uj mnie to, bo już żadna reklama w tym momencie. Wymyśliłem swoje oryginalne metody i materiały z Chin robione na zamówienie, wykosiłem konkurencję, nauczyłem się dużo Photoshopa i nawaliłem kilka tysięcy samych pozytywów. Więc teoretycznie jako firma działało super i dało mi mnóstwo doświadczenia. Głównie dobiły mnie dwie