Wpis z mikrobloga

@mirkogreg: cytat z wikipedii "Twornik może być umieszczony w wirniku lub stojanie, w zależności od rodzaju maszyny. W przypadku gdy twornik znajduje się w wirniku, energia elektryczna jest do niego doprowadzana (bądź odprowadzana) za pomocą komutatora i szczotek."
@mirkogreg: Bo to zależy od tego gdzie jest umieszczony twornik a gdzie wzbudzenie. Jeśli wiesz o jakiej maszynie mówisz to w domyśle możesz mówić o stojanie czy wirniku, w zależności od tego gdzie co jest - to jest kontekst który musisz znać.

Na przykład:
Klasyczna maszyna DC: wzbudzenie = stojan, twornik = wirnik
Maszyna synchroniczna: wzbudzenie = wirnik, twornik = stojan
@mirkogreg: Zarówno twornik jak i wzbudzenie mogą być zasilane ale może być też jedno z nich lub żadne.
Przykłady maszyn prądu stałego:
Silnik obcowzbudny prądu stałego: twornik i wirnik zasilane.
Silnik prądu stałego z magnesami trwałymi: twornik zasilany.
Generator prądu stałego z magnesami trwałymi: w sumie to brak zasilania, bo wytwarzamy. :)
Generator prądu stałego ze wzbudzeniem elektrycznym: wzbudzenie zasilane, twornik oddaje prąd.

Z maszyn prądu zmiennego:
Silnik synchroniczny z biegunami
@moonlisa: Wielkie dzięki, mam jeszcze tylko jedno pytanie. Wiem że maszyna może być przewzbudzona lub niedowzbudzona, co zależy od wydawania/pobierania mocy biernej z/do sieci. Ale czy z punktu widzenia użytkownika takiej maszyny czy to ma jakieś znaczenie? Da się jeden lub drugi stan zauważyć, czy to jedynie parametr którym przejmują się konstruktorzy i energetycy?
@mirkogreg: Rozumiem że pytasz o synchrony ze wzbudzeniem elektrycznym? Z punktu widzenia użytkownika będzie to widoczne na rachunku jak przekroczysz dopuszczalną wartość współczynnika mocy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kolejna sprawa że nadmierny prąd bierny będzie powodował dodatkowe straty w instalacji, więc może się uszkodzić.
Na bieżąco to tylko za pomocą miernika mocy biernej. Myślę że w każdym większym zakładzie taki będzie.