Wpis z mikrobloga

Mirki, niedawno padła mi bateria w laptopie (ThinkPad X200s). Pewnego razu nagle się wyłączył, po czym nie było już możliwe ponowne uruchomienie na samej baterii czy naładowanie. Odłączenie zasilacza skutkuje natychmiastowym wyłączeniem komputera. Co ciekawe, w systemie nadal jest widoczna pozostała pojemność, stopień naładowania (w tej chwili to podobno 56%), liczba cykli i tym podobne informacje, a ej status jest jednak określony jako "not charging, not discharging". Domowym sposobem już jej pewnie nie ożywię, więc czas się wykosztować. Oryginalnej baterii Lenovo nigdzie w rozsądnej cenie już nie dostanę, więc pojawia się pytanie - jak według was sprawują się zamienniki z Allegro/AliExpress? Czy warto w nie inwestować, czy też po roku stracą 80% pojemności, a w międzyczasie zdążą dwa razy eksplodować? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Biorę też pod uwagę inny wariant - wymiana ogniw w mojej obecnej baterii. Czy ma to sens i czy znacie jakieś sprawdzone miejsce w #warszawa, gdzie dokonują takich operacji? Napisałem do randomowego serwisu znalezionego w Internecie i za wymianę na ogniwa o najniższej pojemności zawołali 275 zł, a na te o najwyższej - ponad 400... sporo (nawet jak na baterię z dziewięcioma ogniwami w środku).

#laptopy #komputery, wołam też @naprawalaptopow - może będą mieli coś do powiedzenia.
  • 6
@numerant: za 80 zł kupiłem na allegro powiększoną baterię do x60s, bo miałem identyczny przypadek. Ta bateria od początku trzyma raczej krócej, niż stara, ale po 150 cyklach i prawie równo dwóch latach od zakupu twierdzi, że straciła 1/3 pojemności (myślę, że mniej) i komputer deklaruje, że wytrzyma ponad 3 godziny (a mam prądożerne ustawienie wifi, bo #linux ).
@numerant: upewniłbym się tylko, że problem leży w samej baterii, a nie w układzie obsługi/ładowania baterii w laptopie. Usterka lapka może nie pozwolić ładować/rozładowywać się baterii, kupisz nową, a działać nadal nie będzie :)
@numerant: ok, to w takim razie poddaję jeszcze pod rozwagę inne rozwiązanie: zakup używanej baterii. Raz kupowałem (do T30) na Allegro, jej zużycie było zgodne z podawanym przez sprzedającego. Zaleta taka, że wprawdzie używka, ale oryginał a nie nołnejm chiński - też nie znałem żadnych pewnych sprzedających, a nie chciałem ryzykować kupna padaki.