Wpis z mikrobloga

Panowie automatycy,

Jestem nowy w branży automatyki, ale dla upewnienia zadam dość kuriozalne pytanie, ponieważ przy FIZYCZNYM łączeniu układów za pomocą PLC nie mam doświadczenia. O ile programowanie to nie jest większy problem o tyle najprostsze pytanie do Panów.

Mamy jakikolwiek sterownik PLC, programuję, że czujnik na wejściu sterownika (załóżmy czujnik ruchu) ma dawać 1 podczas aktywności, 0 podczas spokoju. I tu pierwsze pytanie - czujnik ruchu jest analogowy czy cyfrowy? Druga rzecz, rozumiem, że na wyjściu muszę podać sygnał na przekaźnik, którego wyjścia zwierają lub rozwierają przewód fazowy od załóżmy żarówki? Dobrze to rozumiem?

#automatyka #elektronika
  • 29
@motorade: tego typu zabawy juz mam dawno za sobą :) Na arduino programowałem troche tego typu pierdół. Tak jak mówię, programowanie mam dość dobrze ogarnięte, natomiast nigdy nie pracowałem na fizycznym PLC
@xmaniox: Myślałem, że bawiłeś się tylko na symulatorach online ;p
Pamiętaj tylko, żeby po zaprogramowaniu przełączyć w tryb RUN bo mała pierdoła a potrafi wprawić w zakłopotanie.

Jakby nie patrzeć, PLC to mikrokontroler z bezstresowym podłączeniem sygnałów dużej mocy za kosmiczną kasę ;p
@xmaniox: Wzajemnie
BTW, program to pierwszy krok, jest jeszcze zapewne programator. Od siebie dodam jeszcze (nie znam twojej sytuacji), że może być akcja, że potrzeba jakiegoś klucza aktywacyjnego, który przysyła producent na dyskietce z informacja o numeracji wejść/wyjść. Tak miałem w technikum, w którym S7-ka stała zakurzona bo nikt nie umiał jej obsłużyć i dopiero po telefonie do producenta się okazało co trzeba zrobić.
@xmaniox: automatyka lubi się z sygnałami standardowymi: cyfrowe wejścia to 24V DC, wyjścia mogą być przekaźnikowe (sam styk, bez zasilania) lub tranzystorowe (source/sink, zależy, czy sterujesz "nad" czy "pod" obciążeniem) 24V DC. Jeśli widzisz, że wyjście ma obciążalność 10A to na 100% wyjście jest przekaźnikowe.
Z analogami jest prosto: standardowy sygnał prądowy 4-20mA (czasami 0-20mA) lub napięciowy 0-10V.

Jak wystarczy Ci symulator, to może warto popatrzeć w stronę TIA Portal od