Wpis z mikrobloga

Interesujący efekt w #elektrodynamika. Efekt Aharonova–Bohma. Jak wiadomo, pole elektromagnetyczne można wyrazić za pomocą potencjałów: wektorowego i skalarnego. Potencjały te nie są wyznaczone jednoznacznie. Można dokonać transformacji cechowania, odpowiednio zmieniając potencjały, a nie zmieniając przy tym pól. Tak więc w klasycznej elektrodynamice potencjały nie mają bezpośredniego sensu fizycznego. Sytuacja się zmienia, gdy zastosujemy opis kwantowomechaniczny. Aharonov i Bohm wymyślili, że można by nieco zmodyfikować eksperyment z dwiema szczelinami, umieszczając między tymi szczelinami, za ścianką mały solenoid. Pole magnetyczne jest tylko wewnątrz solenoidu, na zewnątrz składowe pola są zerowe, ale niezerowy jest potencjały wektorowy. Efekt Aharonova–Bohma polega na tym, że naładowana cząstka przelatująca przez szczelinę odczuwa działanie pola, mimo że znajduje się w obszarze, gdzie to pole jest zerowe. W obrazie interferencyjnym pojawiają się zmiany w stosunku do sytuacji bez solenoidu.

Za pomocą trochę bardziej zaawansowanej matematyki można pokazać, że efekt ten zawdzięcza swoje istnienie nietrywialnej topologii próżni oraz faktowi, że elektrodynamika jest teorią z cechowaniem.

#fizyka #ligamozgow
  • 7
@Clermont: mam braki ale jestem ciekawski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czy linie pola magnetycznego, wytworzonego w przystawionym solenoidzie nie zamykają się "wokół" niego - miałoby to przeca wpływ na wynik?
W pdf przedstawionym przez @majas: autor sugeruje użycie warstwy nadprzewodzącej - z tego co zrozumiałem w roli ekranu - jak to się ma do "domknięcia" linii pola magnetycznego?
http://eszkola.pl/img/works_images/5b.jpg