Wpis z mikrobloga

Czas na pierwszą ciekawostkę i to nie byle jaką, bo związaną z inteligencją Wykopowiczów :) Po moim pojawieniu się na Wykopie sporo osób zainteresowało się Testem IQ, który bardzo chętnie rozwiązywaliście. Część Mirków podsunęła mi pomysł na podzielenie się spostrzeżeniami dotyczącymi Waszych wyników, więc oto i mini raport :)

1. Jak ogólnie poszło Wykopowiczom?
Zaczynamy od chyba najfajniejszej ciekawostki, bowiem okazuje się, że generalnie Wykopowiczom Test poszedł lepiej niż idzie przypadkowym osobom. O ile zazwyczaj wyniki oscylują w granicach 90-110, to tutaj przedział ten jest trochę lepszy i zazwyczaj osiągaliście wyniki o 15-20 punktów wyższe. Czyli jeśli Amerykańscy Naukowcy lub inne grupy badawcze będą szukać kiedykolwiek dowodu na ponadprzeciętną inteligencję Wykopowiczów, to możecie im podesłać ten wpis. Teraz zwrot "Wykop stronk!" nabiera nowego znaczenia :)

2. W jakich pytaniach Wykopowicze "nadganiali" resztę?
Głównie w ciągach i zadaniach matematycznych. Przykładowo - raczej nie mieliście problemu z określeniem ceny kurtki, a wierzcie lub nie, ale wielu osobom te zadanie sprawia problem.

3. Wyniki powyżej 140 punktów:
Na co dzień wyniki powyżej 140 punktów osiąga około 10% Uczestników. Niektórym Mirkom Test wydał się zbyt łatwy (część nawet nie dowierzała, że tylko 10% osób ma taki rezultat), więc sprawdziłem jak Wam poszło z tymi najwyższymi punktacjami. W przypadku Wykopowiczów próg 140 punktów przekroczyło około 14-15% osób.

Skąd się biorą te lepsze wyniki i odczucie, że test nie był taki trudny? Na Wykopie jest sporo osób, które na co dzień pracują w branżach, w których trzeba wykazać się dobrą wiedzą ze ścisłych przedmiotów (m.in. informatyka), stąd też częściej osiągaliście lepsze wyniki niż reszta społeczeństwa. Poza tym jak to zazwyczaj bywa - najczęściej publicznie swój wynik podawali ci, którym test poszedł bardzo dobrze.

4. A ile było wyników poniżej 100?
Nie było ich może bardzo dużo, ale trafiały się co jakiś czas. Łącznie takich wyników poniżej 100 było jakieś 15% (czyli w sumie identycznie ile powyżej 140).

5. Czy ktoś osiągnął maksymalną liczbę punktów?
Co prawda w bazie pojawiło się siedem rekordów z punktacją 160, ale aż trzy z nich na pewno były testami robionymi "za drugim/trzecim razem". Jeśli więc padły maksymalne wyniki za pierwszym razem, to osiągnęły to tylko cztery osoby :) Gratulacje!

6. "W tym teście miałem 130, a gdzieś tam indziej 120. Który wynik jest prawidłowy?"
Trudno jest porównywać test do testu. Jeśli gdzieś test był tylko obrazkowy, a ktoś jest słabszy w tej dziedzinie, to siłą rzeczy osiągnie on wynik mniejszy niż w teście, gdzie takich pytań jest mniej. Mój Test może nie jest idealny, ale jest na pewno różnorodny, sprawdza więc Was z kilku kategorii. Pamiętajcie też, że nie każdy test IQ ma górną granicę 160 punktów - są też takie, które mają górną granicę ustawioną na poziomie np. 148. Niestety nie zawsze jest informacja o tym ile wynosi maksymalny próg, stąd też ciężko o porównania. Jeśli więc zdobyłeś/aś 130/160, a w jakimś innym teście 120/148, to procentowo wychodzi identycznie.

Przy okazji dzięki wielkie za miły odzew i rozmowy na PW dotyczące testu! Niezależnie od wyniku mam nadzieję, że miło się bawiliście podczas rozwiązywania :)

Jeśli ktoś nie rozwiązywał jeszcze testu a ma chęć to zapraszam: Test IQ

Zapraszam też do obserwowania -> @SzaloneLiczby

A teraz wołamy tych, którzy byli zainteresowani (albo mogą być zainteresowani):
@Finsky: @Felonious_Gru: @tymeek: @demekion: @sermaciej: @Adrian77: @phoos: @Sinti: @SerCheddar @marcin110987: @sloniasty: @el_doopa: @maciej-jantarski: @qui_pro_quo: @Lysy_i_slepy:

#ciekawostki #imperiumintelektu #smieszneobrazkizwiekszajailorazinteligencji
  • 45
  • Odpowiedz
Zaczynamy od chyba najfajniejszej ciekawostki, bowiem okazuje się, że generalnie Wykopowiczom Test poszedł lepiej niż idzie przypadkowym osobom.


@SzaloneLiczby: brałeś uwagę wyniki, którymi wykopki się chwaliły, czy jak to zmierzyłeś? Bo raczej najsłabsi się nie chwalili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I czemu nie użyłeś tagu #szaloneliczby?
  • Odpowiedz
@sermaciej: Z bazych danych wyłowiłem wyniki z tych dwóch dni, gdzie był największy bum na Test i tak oto powstały te wszystkie dane ;) Nie było łatwo, bo trochę ręcznie niektóre rzeczy musiałem robić, ale jakoś się udało.

A tag chciałem pozostawić pod zabawę ze skrzynką, bo może nie wszyscy są zainteresowani ciekawostkami, zagadkami i testami. Z tego też względu zachęcam do obserwowania bezpośrednio mojego profilu ;)
  • Odpowiedz
@sermaciej: Wiem, dlatego podawałem to tak w przybliżeniu :) Nie mam możliwości innej selekcji, wziąłem pod uwagę tylko te godziny największego zainteresowania, tak aby wyłapać jak najlepiej Wykopowiczów ;)
  • Odpowiedz
@SzaloneLiczby: dzięki za zawołanie :) Zawsze wiedziałem, że jestem inteligentny, ale lubię sobie o tym przypominać :) Test był ciekawy i miło się go rozwiązywało, a najważniejsze - darmowy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz