Wpis z mikrobloga

Koledzy, jaka jest dokładna droga do wyrobienia uprawnień myśliwskich w Polsce? Ile trwa kurs i staż? jest jakaś możliwość zrobienia tego w wakacje? Broń można mieć dopiero jak ma się uprawnienia, czy da się pozwolenie na broń myśliwską wyrobić przed uzyskaniem uprawnień?
#polowanie #lowiectwo #polowania #bron
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nielubienic: nie jestem myśliwym, ale z tego co wiem:
- wniosek o pozwolenie na broń do celów myśliwskich możesz złożyć będąc członkiem PZŁ,
- staż członkowski trwa rok (a może minimum rok) i trzeba się trochę narobić; na koniec egzamin(y),
- do celów myśliwskich wolno posiadać wyłącznie broń długą.

Jeśli chcesz mieć broń dla samego "mania", to znacznie lepsze są pozwolenia sportowe i kolekcjonerskie.
  • Odpowiedz
@nielubienic: Nie dostaniesz pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej, nie mając uprawnień. A droga do uprawnień jest jedna: staż (w kole lub ohz), zakończony przed egzaminem kursu; odbycie kursu, zdanie egzaminów (dwuetapowy teoretyczny, pisemny i ustny oraz strzelecki); pozytywny wynik badań psychologicznych. Potem tylko opłata administracyjna i składasz wniosek o pozwolenie, które jest zwykłą decyzją administracyjną, więc choć niektórzy tęskniący do komuny komendanci wojewódzcy próbują utrudniać, muszą je wydać.
Staż musi
  • Odpowiedz
@wodzu: rozumiem, dzięki. a wiesz może czy staż można robić tylko w miejscu zameldowania, czy możliwe jest odbycie go w kole/ohz oddalonym od miejsca zameldowania, ale takim gdzie chciałoby się docelowo przynależeć?
  • Odpowiedz
@nielubienic: Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że staż można było zawsze odbywać gdziekolwiek, to tylko z kursami robią problemy, gdy się próbuje robić to w innym okręgu. Ale przecież teraz nie trzeba się meldować, więc jak niby mieliby to egzekwować? ;-)
Zaraz spróbuję się upewnić, ale ze stażem gdziekolwiek nie powinno być problemów. Przecież wszyscy albo robią go w kołach, do których planują przystąpić, albo w ohazetach, gdzie
  • Odpowiedz
@nielubienic: Tu masz rozporządzenie ministra w sprawie uprawnień do wykonywania polowania. Ono nie wymaga, by staż i egzamin robić w okręgu właściwym ze względu na adres zamieszkania. Słyszałem, że niektóre okręgi to utrudniają, bo każdy kursant to kasa, ale nie znam, niestety, nikogo, kto by czegoś takiego próbował. Znam jednego, który robił kurs i staż w Gdańsku, a zdawał egzaminy w Słupsku, ale mieszkał na terenie gdańskiego, więc to
  • Odpowiedz