Wpis z mikrobloga

Awaria Falcona 9 bardziej skomplikowana niż myślimy

http://florydziak.blogspot.com/2015/07/dwa-starty-rakiet-w-lipcu.html

Wiadomości ze wiadomego źródła wskazują na to że awaria Falcona 9 była bardziej skomplikowana niż myślimy i składała się z kilku połączonych awarii. Nie mogę podać więcej szczegółów, ale jest już praktycznie pewne że nasze wczesne teorie o urwaniu się ładunku oraz o eksplozji butli z helem są błędne. Przyczyna wydaje się bardziej prozaiczna i polega na jednoczesnej awarii pewnych czujników oraz pewnego systemu zabezpieczającego przed rozerwaniem zbiornika. A druga ciekawostka jaka się pojawiła to szczegóły problemów z integracją Dragona - problem był na tyle zdumiewający (nie mogę niestety napisać o co chodziło), że drapię się w czoło jak coś takiego mogło nastąpić i czy przypadkiem SpaceX nie stracił swojego "mojo". Nie, nie wydaje się by ten problem był w jakikolwiek sposób związany z awarią jaka nastąpiła. Jako że jednoczesna awaria wielu czujników jest nieprawdopodobna, to możemy zrozumieć dlaczego SpaceX ma problem ze znalezieniem przyczyn awarii. Do tego sądząc z wcześniejszych tweetów Muska nastąpiło coś bardzo nieprawdopodobnego.

#spacex #florydziak
  • 3
szuka przyczyn zarówno "wewnętrznych" jak i "zewnętrznych"


@LooZ: Rozsądnie, tylko jak zewnętrznie wpłynąć na gwałtowną zmianę ciśnienia ? Czy z Ziemi można przejąć kontrolę nad zaworami ?