Wpis z mikrobloga

Całą środę trwała w Senacie dyskusja nad uchwaloną przez Sejm ustawą o in vitro.

Przez siedem godzin senatorowie przesłuchiwali wiceministra zdrowia. Pytania się powtarzały, ale za każdym razem odpowiadał od nowa. Np. na temat definicji zarodka: dlaczego "grupa komórek", a nie "organizm ludzki" czy "człowiek".

Padły też pytania, czy dzieci z in vitro są uszkodzone.

Senatorowie PiS pytali, czy prawdą jest, że dzieci z in vitro mają "zespół ocaleńca" wiążący się z cierpieniem, że "ich urodzenie zostało okupione śmiercią braci i sióstr".

Senatorowie martwili się, że przekazując zarodek do "adopcji", rodzice biologiczni nie będą mogli zastrzec, że może być przekazany tylko katolikom, by nie trafił do homoseksualistów.


Witamy w Polsce. Ciemnogrodzie Europy.

#bekazkatoli #bekazpisu #bekazpo #neuropa #4konserwy #antyneuropa #gownoburza

źródło
  • 162
  • Odpowiedz
@polecam_poczytac_ciorana: Zarodek lub z greckiego embrion – osobnik roślinny lub zwierzęcy (także ludzki) we wczesnym etapie rozwoju zwanym okresem zarodkowym. Proszę, pierwsze zdanie z wikipedii. Wystarczyło samemu sprawdzić niedowiarki.
  • Odpowiedz
@polecam_poczytac_ciorana: Osobnik – jednostkowy organizm, jednostkowy okaz (przedstawiciel) gatunku, żyjący samodzielnie lub w grupie. Czyli osobnikiem mogę być ja, ty lub taki zarodek ludzki.
Używam ich zamiennie ponieważ sedno tej dyskusji jest ochrona życia. I jeżeli ustawowo ustalimy, że zarodek jest człowiekiem na wczesnym etapie rozwoju to ma pełne prawa ochrony życia zapewnione przez konstytucje. I zamrożenie takich zarodków a następnie zniszczenie jest wtedy przestępstwem. Natomiast jeżeli nie zostanie uznany za
  • Odpowiedz
@krasecz:

Te drugie założenie jest sprzeczne z obecną wiedzą medyczną i faktami. Dlatego jest to takie głupie ze strony ludzi, którzy uważają, że to nie człowiek tylko jakiś tam zlepek komórek

widzę, że musisz jeszcze wiele doczytać z zakresu bioetyki, bo ujęcie problematyki początku człowieka w tak wąskich ramach i narzucanie ich wszystkim, przy jednoczesnym zakrywaniu się rzekomą oczywistością naukową, woła o nazwanie interlokutora idiotą.


  • Odpowiedz
Co niby jest nieścisłe? Podaj mi przykład jakiś.

"momencie połączenia plemnika z komórką jajową"

Osobnik – jednostkowy organizm, jednostkowy okaz (przedstawiciel) gatunku, żyjący samodzielnie lub w grupie. Czyli osobnikiem mogę być ja, ty lub taki zarodek ludzki.

@krasecz: z tej definicji nie wynika, by zarodek ludzki był osobnikiem (nie potrafi żyć samodzielnie, jego życie nie można nazwać "życiem w grupie").

Natomiast jeżeli nie zostanie uznany za człowieka, to można robić z
  • Odpowiedz
@fir3fly: no ale właśnie Wikipedia podaje ze zarodek jest osobnikiem. A według twojego myślenia to wcześniak to tez nie człowiek ani np. Osoba która jest sparaliżowana bo samodzielnie nie może żyć.
  • Odpowiedz
@krasecz: wikipedia nie jest nieomylna, niebywałe.

A według twojego myślenia to wcześniak to tez nie człowiek ani np. Osoba która jest sparaliżowana bo samodzielnie nie może żyć.

@krasecz: piszę o "osobie", a nie o "człowieku".

Osoba która jest sparaliżowana bo samodzielnie nie może żyć.

Osoba sparaliżowana nie jest samodzielna w innym znaczeniu niż zarodek.
  • Odpowiedz
Kompletnie nie rozumiesz o co mi chodzi. Jest różnica między bezsensownym wklepaniem i przekjeleniem z googli, a znalezieniem badania, zrozumieniem go i przedstawieniem.


@Internet_the_explorer: Nie będę analizował tego badania pod wszelkimi kątami naukowymi i merytorycznymi, ponieważ jest to ciężka praca, za którą zwykle dostaje się pieniądze, i to niemałe. Moim celem było udowodnienie, że pojęcie to istnieje w psychologii w sposób, który uzasadnia zadanie pytania, które tak ochoczo i arogancko jeszcze
  • Odpowiedz
@fir3fly: kończę z tobą dyskusję bo widzę ze jesteś głupi jak but. Powyżej masz link do artykułu. Poczytaj go i naucz się czegoś. Nie myl osoby z osobnikiem. Zarodek jest uznawany za człowieka w medycynie i powinien mieć wszelkie prawa jakie ma każdy inny.
  • Odpowiedz
Po pierwsze- in vitro nie wymaga wylewania żadnych zarodków.


@void1984: Nie wymaga i nie wyklucza.

Po drugie - czy mocno odczuwasz syndrom ocaleńca wiedząc, że udało Ci się narodzić, a wielu pozostałym zarodkom - Twojemu potencjalnemu rodzeństwu - to się nie udało?


@void1984: A zdajesz sobie sprawę, że ludzka psychika nie zawsze (a w zasadzie to nawet rzadko) stosuje się do reguł racjonalności i logiki?
  • Odpowiedz