Wpis z mikrobloga

@reflex1: wybacz, polska jezyk trudna jezyk. Jesli kurs bedzie elastyczny i ustalany rynkowo, to bardzo fajnie, jakis krok w kierunku wolnej waluty, choc znajac zycie, pewnie nie bedzie tak cudownie jak sobie to wyobrazam.
@Bajo121: pożyjemy, zobaczymy.
To ma być waluta bezwalutowa( jak dziwnie by to nie brzmiało). Na zasadzie, ja ci pomaluje dom, ty mi wirtualne lemany wplacisz na konto, a ja za nie zrobię zakupy u Halinki w sklepie, a ona za nie, kupi od marchewke, którą uprawiasz.
Oczywiście będą też namacalne pieniądze. Na początek chcą wydrukować 150- 200 tys. Lemanow.
@FireDash: Biorąc pod uwagę, ze ta strefa stworzone jest z dwóch kantonów szwajcarskich i dwóch departamentów francuskich( czyli z kawałków dwóch rożnych państw), to można powiedzieć, ze to państwo w państwie, a wiec i walutę chcą mieć jednolitą( a nie jak obecnie Euro i CHF). Ułatwi im to robienie biznesów wewnątrz tej zony. Obecnie nie masz twardego kursu Euro-CHF i ceny musisz korygować codziennie.
@reflex1: Dziwne to, nie wiedziałem, że decydują się tam na tak daleko idącą współpracę. Ma to coś wspólnego z tym, że wiele osób podobno woli mieszkać we Francji a pracować w Szwajcarii?
@FireDash:To tez ma wpływ, ale nie aż tak wielki. To po prostu współpraca regionów przygranicznych. A ze to jeden z najbogatszych regionów przygranicznych w Europie, to mogą sobie pozwolić.
Po za tym ta współpraca trwa od lat. Np lotnisko genewskie jest podzielone na dwie części szwajcarska i francuska. Cern tez zbudowany jest na terytorium tych dwóch państw.
Nawet Napoleon podczas okupacji Genewy stworzył departament Lemanu który w sporej części pokrywa się
@FireDash: A co do mieszkania we Francji i pracowania w Szwajcarii, to jest nawet ruch działający na rzecz przyłączenia Haute-Savoie do Szwajcarii. Ale to bardziej folklor lokalny, niż jakaś realna siła polityczna.
@FireDash: Nie jestem pewien, czy by chcieli. Juz z tym regionem maja problem związany ze wzrostem przestępczości. Nawet Annemasse został zaliczony przez Francję do Strefy podwyższonego ryzyka i priorytetu bezpieczeństwa tzw. Zone de sécurité prioritaire
http://www.tdg.ch/geneve/france-voisine/Annemasse-est-declaree-zone-de-securite-prioritaire/story/14537675
Nawet policja genewska ma prawo wjeżdżać na terytorium Francji do chyba 30 km, bez powiadamiania policji fr, gdzie normalne umowy graniczne pozwalają chyba tylko do 11km.