Wpis z mikrobloga

Interesuje sie ekonomią i własnie w tym kierunku chciałem studiować ale że matura poszła trochę lepiej niż myślałem to mogę z łatwością dostać się też na finanse i rachunkowość albo analityke gospodarczą.Macie jakieś doswiadczenia z tymi kierunkami?Każda rada mile widziana.Jestem z krk i myślałem o uek więc jak macie przemyślenia o tej uczelni to piszcie ,słyszałem wcześniej mieszane opinie.

#studia #matura #uek #ekonomia
  • 12
@Ekstravaganza: ja skończyłem informatykę i ekonometrię, spec. analityka gospodarcza na UG, ogólnie polecam, problemu z robotą po tym nie ma, masa przydatnych rzeczy ale też trochę zbędnych pierdół, no i nie wiem jak na innych uczelniach ale u mnie prowadzący lubili sobie czasem... zboczyć z toru, powiedzmy
@Ekstravaganza: ekonomia to typowy kierunek dla szczerych pasjonatów. Tak naprawdę sporo nauki i zależnie od uczelni/specjalności całkiem matematyczne studia. Musisz być pewnym, że to Cię jara.

Sam jestem na SGH na FiR i uważam, że w ramach dostępnych specjalności można sporo z niego wynieść, ale wiadomo, główną cechą i zaletą SGH jest to, że można spokojnie w trakcie studiów pracować, więc na 4 roku studiów mam 3 lata doświadczenia zawodowego.

Analityki
@TripleSec: myslisz że osoba która co prawda podstawe z matmy napisała na prawie 100% jednak z rozszerzonymi zadaniami miała już problemy i nie jest jakimś wielkim pasjonatem matematyki da sobie radę na AG? bo zdaje sobie sprawę że nacisk na ten przedmiot jest największy na tym kierunku
@Ekstravaganza: Studiowałem ekonomię. Gdybym miał wybierać teraz, to poszedłbym na FiR. Konkretniejsza wiedza, bardziej ścisła. Jeśli dobrze czujesz się w różnego typu analizach, nie masz problemów z myśleniem przyczynowo-skutkowym to ci się spodoba. Jak już ktoś wspomniał - spojrzyj po specjalizacjach. Być może tam znajdziesz coś, po czym stwierdzisz "oo! to jest to!". Te na FiR, jak już mówiłem, są konkretniejsze ;).

Z pracą, jeśli będziesz dobry, nie powinno być problemów.
@Ekstravaganza: wiesz, nie wiem jak jest na AG jako kierunku, ja byłem na AG jako specjalności, ja podstawową majzę napisałem na 76% bodajże, rozszerzenia nawet nie pisałem i jakoś dałem radę. Miałem co prawda warunek z analizy matematycznej, ale miała go też większość roku bo prowadzący lubił #!$%@?ć do pieca. Reszta przedmiotów raczej skupia się na statystyce niz matmie, no może ekonomia matematyczna, ale tego nie przeskoczysz, masz się nauczyć i
@gOOrcio: @Pchelka87: Własnie tu jest problem bo tak czysto patrząć na zainteresowania to bliżej mi do ekonomi,wiem że matma jest przy obu kierunkach super ważna jednak większy nacisk jest na nią położony na FiR (poprawcie jeśli się mylę) a to dla mnie minus.Z drugiej strony FIR z masą ciekawych specjalności i wyższym poziomem zdaje się lepszym zawodowo wyborem.
wiem że matma jest przy obu kierunkach super ważna jednak większy nacisk jest na nią położony na FiR (poprawcie jeśli się mylę) a to dla mnie minus.


@Ekstravaganza: To zależy trochę od uczelni chyba. Na UMCSie na przykład ekonomia ma 2x więcej matmy niż FiR( 60 do 30 ), mają też po 15h więcej statystyki i ekonometrii, a na FiRze dochodzi tylko jeszcze 15 matematyki finansowej i może jeszcze ewentualnie będzie
@Ekstravaganza: e tam, z tą super ważnością to bym nie przesadzał. Średnio się orientuję w realiach krakowskich, ale w Wawie ekonomia jest dużo bardziej matematyczna i ekonometryczna niż FiR, zarówno na SGH jak i UW (o jakiś marginesach typu SGGW czy UKSW nie będę się wypowiadał), a już na UW (choć to też chyba zależy od wydziału) jest bardzo duże parcie na statystyke, ekonometrię i matematykę, z tego co mówili znajomi.
@kainn: napisałeś do mnie, więc odpowiem zgodnia z mą najlepszą wiedzą - ale jestem z SGH, nie z UEKu.

To jest moja osobista opinia z naciskiem na "tak mi się wydaje": ekonomia to kierunek dla pasjonatów, którzy chcą się wgryzać w modele makro i mikro ekonomiczne, prowadzić analizy i budować modele ekonometryczne, jak się jest dobrym w tym i ma ścisły analityczny umysł to można dostać względnie fajną pracę analityka albo
@kainn: Sam będąc na FiRze pracuję jako analityk biznesowy w projekcie IT, więc można różne rzeczy robić, a kierunek nie zamyka drzwi ;) zależy do czego ma się smykałkę