Wpis z mikrobloga

Film o byłej kopalni soli "Solino" w Inowrocławiu

https://www.youtube.com/watch?v=rSKyAYsy5wI

Dla tych, którzy uważają, że Inowrocław słynie z uzdrowiska to do roku 1986 (wtedy zalano kopalnię), miasto miało charakter przede wszystkim przemysłowo - górniczy.

Krótka historia

Sto kilkadziesiąt metrów pod ziemią, pod domami Inowrocławia zalega strop wysadu solnego. W okolicy miasta od niemal dwóch tysięcy lat odparowywano sól z solanek. Górniczą eksploatację wysadu zaczęto jednak dopiero w 1873 r. Wtedy powstała także warzelnia soli, a kilka lat później fabryka sody w Mątwach, w południowej części Inowrocławia.

W 1924 r. zaczęto drążenie pierwszego szybu kopalni "Solno". Z czasem jej wyrobiska sięgnęły niemal 600 m głębokości. Dobywając słonego surowca, dokonano przy okazji odkrycia podziemnego raju. W ścianach chodników, komór i grot odsłaniały się bajecznie kolorowe warstwy krystalicznej soli (halitu) i towarzyszących jej minerałów: gipsu, sylwinu czy karnalitu. Udostępniona w latach 70. ubiegłego wieku turystyczna trasa do tzw. Grot Kryształowych była niesłychaną atrakcją Inowrocławia. Niestety poeksploatacyjne kawerny zagrażały istnieniu miasta, w którym mogło dojść do niebezpiecznych zapadlisk na powierzchni. W 1986 r. kopalnię zamknięto, a wyrobiska zalano solanką.

Tutaj macie na stronie kilka ciekawych zdjęć z kopalni

http://kronikiinowroclawskie.blogspot.com/2013/01/czy-marzenia-sie-speniaja-nasza-kopalnia.html

#inowroclaw #kujawy #polska #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
  • 2
@Majster_2: Z mojego bloku na Rąbinie był widok na tę kopalnię, a raczej to co po niej zostało ;<
Swoją drogą w Inowrocławiu jeździły kiedyś tramwaje, z których zrezygnowano z tych samych względów, co z kopalni. Ciekawe jak teraz wyglądałby Inowrocław, gdyby nie te problemy :>
@Wojt_ASR: Mój dziadek był górnikiem w tej kopalni, który to opowiadał o pięknie jakie kryją zalane jej korytarze. Szkoda, że zalano kopalnię, bo kilka lat temu był artykuł o tym, że nie było konieczności zalewania całej kopalni tylko jej części. Pozostała nie zalana część miałaby być atrakcją turystyczną. W gazecie był wywiad z byłymi pracownikami kopalni. Pisano, że lobby "wieliczkowe" nie było przychylne powstaniu konkurencji, jakie miałoby w postaci inowrocławskiej kopalni