Wpis z mikrobloga

@Mirabelkowa: Dowody anegdotyczne, wg badań nie ma żadnych wskaźnikow zapalnych po zjedzeniu glutenu przez osoby bez cekalii z samo zdiagnozowaną "nietolerancją glutenu". Chyba nawet podwójnie ślepe próby były i nic nie wykazały.

Tyle teorii. W praktyce dużo osób stwierdza, że ograniczając "gluten" czuje się lepiej. Ale wg mnie jest to spowodowane jedzenia mniejszej ilości przetworzonych produktów. I to jest warte sprawdzenia. Natomiast zastąpienie syfu z glutenem syfem bez glutenu raczej
  • Odpowiedz
"psychologiczna" np kwestia bycia zmeczonym w dzien, bezsennym w nocy itp itd.

@Mirabelkowa: Przecież to zależy od bardzo wielu czynników także samej natury fizycznej więc moim zdaniem bez badań na takich samych osobach w takiej samej sytuacji nie możemy być pewni tych stwierdzeń.
  • Odpowiedz
  • 0
@Mirabelkowa: ja nie jem glutenu od jakiegoś czasu, tak w sumie bez powodu :D Czuję się lepiej, ale myślę że to kwestia tego, że zaczęłam się po prostu zdrowiej odżywiać - jem mniej słodyczy, mniej chleba, a jak jem to sama piekę, zamiast makaronu jem kaszę, więcej warzyw itp. Polecam ;)
  • Odpowiedz
Chyba nawet podwójnie ślepe próby były i nic nie wykazały.


@grecki: masz rację. Badania były opłacane przez australijskiego potentata zbożowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Mirabelkowa: zawsze warto odstawić na próbę, zwłaszcza że to nie jest nic odżywczego, czego organizmowi mogłoby braknąć. Nie mam czasu na rozpisywanie się - chcesz to odstaw, ja to polecam, ale nie tykaj produktów bg typu jakieś pieczywo, placki czy
  • Odpowiedz
@matra: znajdę później źródło ale wspomniane badania były robione chyba na zlecenie któregoś z uniwersytetów. Zresztą, mowa jest o wskaznikach zapalnych - niewiele tu miejsca na interpretację.
  • Odpowiedz
@grecki: tzn dla ścisłości, to nie mam pewności czy mówimy tu na 100% o tych samych badaniach - kilka miesięcy temu cały FB i część wykopu huczała od informacji, że sam twórca badań nt nieceliakalnej nietolerancji glutenu [pomijając fakt, że pierwsze badania o jego szkodliwości pojawił się gdzieś z 4tys lat temu jeśli dobrze pamiętam] obalił swoją teorię na podstawie świeższych badań. Nie pamiętam linku, bo jak pisałam, sprawa sprzed
  • Odpowiedz