Wpis z mikrobloga

Domowy dżem truskawkowy:

Składniki:
- 2 kg truskawek
- 500 g cukru
- 40 g Frukta-Żelu
- sok z 1/2 cytryny


Przepis:

1 kg truskawek (umytych i odszypułkowanych) przekładamy do rondla i miksujemy blenderem. Dodajemy sok z cytryny i gotujemy doprowadzając do wrzenia. 2 szklanki cukru mieszamy z pektyną.

Dodajemy do owoców i mieszamy cały czas podgrzewając. Kiedy truskawki zagotują się dodajemy pozostałe owoce (pokrojone w ćwiartki). Gotujemy przez około 10 minut cały czas mieszając. Gorący dżem przekładamy do gorących słoików i zakręcamy osuszonymi nakrętkami. Stawiamy do góry dnem na 5 - 10 minut.

Następnie odstawiamy do ostygnięcia. Można ewentualnie spasteryzować.
Smacznego!

#dzem #gotujzmikroblogiem #gotujzwykopem #truskawki #browin
Pobierz
źródło: comment_dnFPfLLLlzsRJK4ptUIIE2zdSKFu74gH.jpg
  • 19
@Browin: dokładnie, wystarczy przygotowaną masę wstawić do piekarnika i podgrzewać do wrzenia, wyłączyć, powtarzać do uzyskania właściwej konsystencji, nakładać do słoików jeszcze gorące. Podobna metoda działa w przypadku powideł śliwkowych :)
@Nicy: tak. Nasz Frukta-Żel to pektyna, a cukier żelujący to zwyczajny cukier z pektyną ( ͡° ͜ʖ ͡°), więc działanie to samo, ale nie robi nam się słodki ulepek
@Browin: ( ͡º ͜ʖ͡º) o to na zaś się wybiorę do Was :D Bo w produkcji oprócz konfitur truskawkowych jeszcze maliny, jeżyny, wiśnie, morele... etc...
@wuju84: oczywiście, chociaż wszystko zależy od ilości czasu jaki chcemy poświęcić. Przy pektynie zajmuje nam to 15 minut, przy odparowywaniu ok. 1,5h. Każdy sposób jest dobry i każdy przeznaczony dla kogoś innego :)
@Browin: Mimo wszystko zastosowanie określenia "domowy" trochę kłóci się ze stosowaniem pektyny. No ale tak działa marketing, określenia typu: tradycyjny, domowy, naturalny są niestety teraz w większości pustymi słowami :)
@wuju84: @Nicy: podbijamy! http://zbrowinem.blogspot.com/2015/06/dzem-truskawkowy.html

Co to jest pektyna...

Pektyny to węglowodany, rozpuszczalne w wodzie elementy błonnika. Ich wspólną cechą jest zdolność tworzenia żeli w kwaśnym środowisku. Dzięki tym właściwościom są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, również do zagęszczania dżemów.

Obok właściwości żelujących pektyny mają zdolność "wyłapywania" cząsteczek cholesterolu , redukując tym samym poziom "złego" cholesterolu.
Regulują gospodarkę kwasów żółciowych. Usuwają ich nadmiar, chronią przed powstawaniem kamieni żółciowych oraz ułatwiają i