Wpis z mikrobloga

@bike-girl: Pewnie dodają enzym, który rozkłada gluten. A co do szybkości przygotowania to zawsze wydawało mi się że: szybkość przygotowania- płatki owsiane błyskawiczne>płatki owsiane górskie.
@cmnztmw nie wspominalam o czasie, wiadomo im cos bardziej przetworzone tym szybciej się robi ;)

@jasiek196 nie wiem czy chce po prostu dostałam opakowanie i mam

zawsze myślałam, że górskie płatki są najmniej przetworzone a tutaj wiki mnie zweryfikowała,
w sklepie są oprócz tych błyskawicznych (które obchodzę łukiem) płatki owsiane i płatki owsiane górskie. Wygladają na moje oko tak samo?! Czy może się mylę?
@bike-girl: Z tego co mi wiadomo, owies z natury nie posiada glutenu, po prostu te ogólnodostępne płatki są zanieczyszczone glutenem (przetwarzane na tych samych maszynach, co pszenica itp.). Ale ręki sobie nie dam uciąć. ;p
Mogą się różnić przechowywaniem i miejscem składowania.
Na przykład pieprz mielony, może zawierać śladowe ilości glutenu, bo jest mielony w młynach po pszenicy.
Może tu jest podobnie?
@bike-girl: ogólnie owies jest zbożem nie zawierającym glutenu, ale zazwyczaj jest zanieczyszczony pszenicą lub żytem. Owies taki na 100% bezglutenowy jest produkowany w Finlandii (tam 2,5% ludbości ma nietolerancję glutenu) i sprowadzany do Polski
Jeez... Owies jest naturalnie bezglutenowy. Zanieczyszczenie glutenem następuje w zakładach przetwórczych, gdyż najczęściej są one przetwarzane w tych samych zakładach, na tych samych taśmach co ziarna glutenowe. W takich warunkach zawsze następuje zanieczyszczenie krzyżowe, gdyż po prostu w powietrzu unoszą się "zanieczyszczenia" (wszelkie pyłki itp.) z obrabianych zbóż. Z tym że stopień zanieczyszczenia glutenem takich płatków owsianych jest raczej niski i istotny jedynie dla osób z chorobami o podłożu nietolerancji/alergii na gluten.