Wpis z mikrobloga

Często słyszy się o szczególnej szkodliwości narkotyków na organy wewnętrzne. Głownie wątrobę. Substancje psychoaktywne "narkotyki" tak samo jak inne substancje działające na organizm człowieka mają też działania uboczne i mogą być szkodliwe. Zastanawiam się czy gdyby zwykłe tabletki przeciwbólowe przedawkowywać tak jak narkotyki (czyli co najmniej brać ich kilka razy więcej) przez dłuższy okres czasu to czy wątroba wysiadła by prędzej po tych "bezpiecznych" lekach czy tych "okropnych" narkotykach. Myślę, że odpowiedź jest oczywista i leki przeciwbólowe by zwyciężyły w tej konkurencji. Niestety nie mam żadnych danych na ten temat więc musiała mi do tego wystarczyć intuicja.

#medycyna #narkotykizawszespoko
  • 30
@dreaper: no ja rozumiem ze narkotyki. Mówię tylko że NIC nie wynika z tegp ze po lekach tak samo jak po substancjaxh psychoaktywnych wysiada watroba. Proste rozwiązanie - nie nadużywać jednego ani drugiego. dosis facit venenum
@dreaper: Nie wiedziałem ze o spocie mowisz ;) No forma masakryczna, debilna wręcz. Ale tak sobie mysle ze chyba dobrze ze odradzaja ćpanie, choć byc może ze traktując odbiorce jak debile doprowadzaja do wrecz przeciwnego skutku..
@dreaper: są leki mniej i bardziej bezpieczne, to samo z narkotykami, nie ma tu żadnej reguły

w taki ogólny sposób można udowodnić że narkotyki są bezpieczniejsze od leków, ale biorąc inne substancje można udowodnić zupełnie odwrotną tezę

a co do spotu:

@bialepaski: ja to wszystko wiem. pisałem o konkretnym organie i na nim się skupiam ponieważ wszystkie te substancje są metabolizowane przez wątrobę. interesuje mnie tylko to która z tych substancji jako pierwsza (będąc nadużywana) rozwali wątrobę. przypadki lekomanii są dość rzadkie, ale gdyby wziąć na ten przykład przykład pięciokrotność dawki jakiegoś leku sprzedawanego bez recepty i pomnożyć to przez 1-3 wyjdzie niebagatelna ilość tej substancji. mniej więcej w takich dawkach są
to sprawdź sobie ich metabolizm w książkach lub publikacjach i po kłopocie.


@bialepaski: to ciężki orzech do zgryzienia, bo w większości przypadków nie jest opisane to jaka ilość konkretnie zaszkodzi, trzeba by się dokopać do jakichś konkretniejszych badań na ten temat
@bialepaski: to nie jest takie proste

W wyniku reakcji utleniania przy udziale izoformy CYP2E1 (także obecnej w nerkach) dochodzi do powstania toksycznego metabolitu N-acetylo-4-benzochinonoiminy (NAPQI), utleniacza (reagującego z grupami -SH w zredukowanym glutationie), który jest odpowiedzialny za rozwój ewentualnego ciężkiego zatrucia paracetamolem w przypadku wysycenia obu szlaków metabolicznych, do którego dochodzi m.in. po przekroczeniu dawek terapeutycznych lub wyczerpaniu ustrojowych zapasów siarczanów i glukuronianów

jeżeli nie przekroczę określonej dawki to trzeba czekać