Wpis z mikrobloga

Często słyszy się o szczególnej szkodliwości narkotyków na organy wewnętrzne. Głownie wątrobę. Substancje psychoaktywne "narkotyki" tak samo jak inne substancje działające na organizm człowieka mają też działania uboczne i mogą być szkodliwe. Zastanawiam się czy gdyby zwykłe tabletki przeciwbólowe przedawkowywać tak jak narkotyki (czyli co najmniej brać ich kilka razy więcej) przez dłuższy okres czasu to czy wątroba wysiadła by prędzej po tych "bezpiecznych" lekach czy tych "okropnych" narkotykach. Myślę, że odpowiedź jest oczywista i leki przeciwbólowe by zwyciężyły w tej konkurencji. Niestety nie mam żadnych danych na ten temat więc musiała mi do tego wystarczyć intuicja.

#medycyna #narkotykizawszespoko
  • 30
  • Odpowiedz
  • 0
@bialepaski: że niby ja trolluję? no chyba nie.

W odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupyniesteroidowych leków przeciwzapalnych wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne[10] i nie zaburza procesu krzepnięcia krwi.
  • Odpowiedz
@dreaper:
@willshout:
@Resiu93:
10g paracetamowu zalatwi sprawe w 2 dni toksycznie uszkadzajac hepatocyty, jesli polaczysz z etanolem to nawet 4-5g jest w stanie polozyc czlowieka w pare dni. Jest to dramatyczna smierc poprzedzona meczarniami z rosnaca z godziny na godzine intoksykacja organizmu.
Problem lekow otc i rp oraz narko lezy w potencjale uzalezniajacym. Leki otc nie powinny wywolywac uzaleznienia psychicznego ani fizycznego, nlpz na rp potrafia przed hepato i nefrotoxycznoscia spowodowac niezla perforacje przewodu pokarmowego.
Leki narkotyczne i narkotyki nawet w dawkach terapeutycznych/rekreacyjnych potrafia juz dawac depresje osrodka oddechowego lub krazenia lub wrecz przeciwnie, wywolac przelom nadcisnieniowy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Aequitas87: z większością tego co napisałeś mogę się zgodzić, ale są narkotyki, które mogą uzależnić już za pierwszym razem tzn. wywołać zespół abstynencyjny, bo raczej ciężko tu mówić o pełnej zależności psychicznej. są to np. kokaina, heroina czy mefedron. jeżeli nie wywołają tego efektu za pierwszym razem to mogą go wywołać za drugim lub trzecim razem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Aequitas87: pewna zależność psychiczna występuje już po tygodniu regularnego palenia marihuany, ale jej odstawienie nie wiąże się z żadnymi objawami fizycznymi jak to ma miejsce w przypadku substancji gwałtownie zwiększających poziom dopaminy tj. niepokój ruchowy, problemy z koncentracją uwagi itd.
  • Odpowiedz
  • 0
@Aequitas87: nie jest tak jak piszesz, to jest akurat zmienność osobnicza i zależność może wystąpić już po pierwszym spożyciu. jeżeli zjazd po mefedronie czy koksie utrzymuje się przez miesiąc lub dłużej to mówimy o zjeździe.
  • Odpowiedz
@dreaper: nie porownuj substancji z roznych grup i o roznych dzialaniach do siebie. Od apapu rowniez ludzie sie uzalezniaja.
Uzaleznienie od SPA faktycznie zalezy od szlaku dopaminowego i stymulacji uk kara-nagroda, a raczej wypaczeniu jego funkcjonowania, ale na to potrzega kilkukrotnej stymulacji.
Jeszcze raz mi napisz co jest zjazdem :)
  • Odpowiedz