Wpis z mikrobloga

#rower #endomondo #strefytetna #pulsometr
Czy ma ktoś z Was doświadczenia z wpływem betablokerow na HR Max czyli maksymalne tętno? Jeżdżę na rowerze i ostatnio odkrylem pulsometr. Zastanawiam się, jakie stregy tętna ustawić na Endomondo. Mam 34 lata i powinienem mieć ok 190 uderzeń na minutę. Najwyższa wartość jaka zaobserwowalem ip siebie to 172 u/m. Zdarzyło się to jednak tylko incydentalnie a zazwyczaj maksymalny pomiar w trakcie jazdy pod ciężką górkę to ok 160. Muszę jeść jedna tabletkę betalocu dziennie. Czytałem, że w miarę poprawiania kondycji, wartość hr Max, zazwyczaj mniejsza u zazyeajacych betablokery będzie jednak rosła.. I jaka wartość teraz ustawić jako Max?
  • 20
@martwicaMozgu: To tez zależy od człowieka. Ja np kręcę się na pojazdach do ponad 190 a hr max mam 207. Kolega rok starszy kręci się maksymalnie do 150 czasem mu tam skoczy do 160. Im więcej trenujemy tym mamy niższe plusy. Rozrasta się chyba lewa komora serca. Często zawodowcy mają maxy po 170 czasem nawet mniej.
@martwicaMozgu: Najlepiej zrób sobie test. 30 minut jazdy na maxa po płaskim. Jednak jechać tak żeby trzymać wysokie tętno a nie skakać pomiędzy średnim a bardzo wysokim.

Wygląda to tak:
Po 10 minutach jazdy włączasz pulsaka. Jedziesz jeszcze 20 minut czyli razem 30. Masz pomiar z ostatnich 20 minut i bierzesz średnią. To jest twoje tętno na progu beztlenowym.

Często jest też tak, że jak ktoś zaczyna trenować a wcześniej się