Wpis z mikrobloga

#fizyka #astronomia
@Al_Ganonim
Właśnie wymyśliłem własną teorię dotyczącą spowolnienia czasu przez grawitację.
Ja to rozumiem tak, że czas płynie tak samo, tylko nam się wydaje, że płynie np. wolniej pod wpływem olbrzymiej grawitacji. Olbrzymia grawitacja spowalnia ruch wszelkich cząstek np. w organizmach, zegarkach. Nie spowalnia czasu. Załóżmy, że człowiek A jest na planecie X z olbrzymią grawitacją, a człowiek B na planecie Y z małą grawitacją. A chce poruszyć palcem, a B to obserwuje. B będzie widział jak A rusza palcem bardzo wolno, trwa to setki lat. Ale dla człowieka A wydaje się, że to zrobił normalnie, tak jak na Y. Wydaje mu się tak, bo na X wszystko jest spowolnione przez grawitację (sygnały do mózgu też). Według mnie to nie czas jest spowolniony, a ruch cząstek. A teraz można obalać :D
  • 27
@Adrian77: jak dla mnie wrazenie uplywu czasu jest efektem czegos, czego nie wychwycilismy. Czas nie jest czasem jako pojeciem. To tylko moje kminienie. Minie jeszcze sporo czasu na dobra sprawe, kiedy sie dowiemy co jest naprawde, ale jesli tego dozyje, bede spelniona w jakis sposob. Czas i grawitacja sa ze soba powiazane. Grawitacja zasysa czas, czyli efekt X, tego czegos nieznanego. #burzamozgow tylko dlaczego?
@dzester: Sam ruch zaobserwowany może być szybszy, niż prędkość światło, ale nie musi. Na pewno dla człowieka A będzie to wyglądało dużo szybciej niż sam ten sam ruch by wykonał. W rzeczywistości ruch nie będzie przekraczał prędkości światła.
@Adrian77: jak to się ma do prędkości światła w próżni czy spowolnienie cząstek tyczy się też fotonow? Jeżeli czas leci tak samo to można stworzyć zegar w oparciu o tubę próżniowa i światło przelatujace przez nie. Czy to znaczy, że na planecie o bardzo dużej grawitacji dwa różne zegary pokażą różne czasy bo jeden pokaże ten Twój niezmienny czas, a drugi czas pozorny wynikający z wolniejszego ruchu wskazówek zegara? Raczej tak
@Kajetan8: Wszystko spowalnia, nawet fotony. Zegary tak naprawdę nie odmierzają czasu, tylko np. zliczają przejścia elektronów. Jak elektrony zwolnią, to i zegar pokaże "wolniejszy czas".
@dragon240994: nigdzie. Dylatacja czasu jest niby związana z prędkością światła, ale bardziej poprawnie byłoby napisać, że zależy od prędkości (nie prędkości światła), bo dylatacja może być różna (inna dla 0,3c, inna dla 0,5c), a prędkość światła w próżni ciągle jest ta sama.