Wpis z mikrobloga

#bookchallenge #bookchallenge2015 #ksiazki

Ostatnio sporo roboty, więc tempo czytania spadło, no ale powoli do przodu.

Tytuł: Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej
Autor: Jaroslav Hašek
Stron: 768
Licznik: 30/48
Opis wydawcy: Kiedy zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek, a właściwie bałagan swojego życia. Nie zmienił się. Nie miał na to czasu. Od wydania kultowej powieści minęło już prawie całe stulecie i rzeczywiście nic się nie zmienia. Popularność niezbyt dobrego żołnierza nie słabnie. Jego absurdalne losy przetłumaczono dotąd na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji. Na każdego znajdzie się paragraf. Głupota Szwejka wymyka się wszelkim kategoriom. Choć w tej głupocie jest metoda. Przed wami Szwejk. Idiota z urzędu.

Opinia: Dzieło zabawne, lekkie, a przy tym w niepozorny sposób mądre i zadziwiająco aktualne. W sam raz, jeśli ma się ochotę na coś lekkiego, ale niegłupiego. Nowe wydanie pełne jest ciekawych i wyczerpujących przypisów. Propsy dla tłumacza. Kawał świetnej roboty.

Tytuł: Jak nauczyć fizyki swojego psa
Autor: Chad Orzel
Stron: 240
Licznik: 31/48
Opis wydawcy: Z wielkim poczuciem humoru i klarownie Chad Orzel wyjaśnia Emmie i czytelnikom, co to jest mechanika kwantowa i jak funkcjonuje oraz dlaczego, pomimo że nie można jej użyć do chwytania wiewiórek i steków, jest niezwykle ciekawa i ważna dla każdego psa i człowieka. Możemy podążać za dyskusjami Chada i Emmy o centralnych elementach teorii kwantowej, od cząstek zachowujących się jak fale i zasady nieoznaczoności Heisenberga do splątania oraz cząstek wirtualnych. Książka „Jak nauczyć fizyki swojego psa” pokazuje cudowny wszechświat ukryty pod codzienną rzeczywistością, z całą jego przypadkowością i nieoznaczonością.

Opinia: Wykłady dotyczące fizyki kwantowej w formie rozmowy z psem. O ile zamysł wydaje się fantastyczny, to z realizacją już gorzej. Metafory mające upraszczać pewne zjawiska, wikłają je jeszcze bardziej. Nie mam poczucia straconego czasu, jednak wydaje mi się, że znajdzie się kilka lepszych pozycji z tej tematyki. [Nie znam, ale zakładam, że muszą być ;)]