Wpis z mikrobloga

Cześć!

Po raz kolejny wpis rozpoczynam od wyrażenia wielkiego podziękowania dla Waszej mikroblogowej inicjatywy. To już kolejny tydzień, a mnie wciąż się w głowie nie mieści, jakie dobre ludzie tu siedzą :)))

A u mnie dzień czwarty konferencji w Afryce. Parę minut temu prof. Justin Jonas opowiadał nam o Surykatce - bo tak można przetłumaczyć na języki polski nazwę wielkiego projektu sieci radioteleskopów - MeerKAT. Cały projekt opiera się na współgrających ze sobą pojedynczych antenach, każda z czaszą o efektywnej średnicy 13.5 metra. Całość znajduje się na północ od Kapsztadu, pośrodku niczego. W skład sieci wchodzą radioteleskopy najnowszej generacji, pokrywające szeroki zakres pasma radiowego (ponad 700 MHz!) i posiadające po kilka odbiorników zawieszonych nad reflektorem (czaszą). Pojedynczy odbiornik z pojedynczej anteny generuje wielkie ilości danych: ponad 4 GB informacji na sekundę! To będzie prawie jedna płyta DVD na sekundę z jednego odbiornika z jednej anteny. Odbiorników w antenie jest co najmniej cztery, a anten docelowo ma być 64. W tej chwili w pełni operacyjnych jest siedem anten, które już teraz tworzą działającą sieć o nazwie KAT-7. Swoją drogą, nazwa MeerKAT wzięła się od More than KAT ;).

Ostatecznie, KAT-7 i MeetKAT mają współtworzyć do 2024 roku SKA - Square Kilometer Array. Ta inwestycja ma połączyć takie "meerkaty" z południowej Afryki i z Australii. To będzie [najgęstsza sieć nowoczesnych radioteleskopów świata]https://africancosmosdiary.files.wordpress.com/2012/03/ska2.jpg).

Z takich mniej astronomicznych informacji, tutaj wreszcie nie pada! Wczoraj jak lunęło, to w ciągu godziny wszystko było pod wodą. Było 30mm/h. Mała powódź! Jak mi później powiedziano, tutaj to jest normalne i potrafi tak padać przez kilka dni z rzędu (w końcu zrozumiałem, co znaczy pora deszczowa). Teraz się nie dziwię, że wzdłuż ulic i chodników są półmetrowej głębokości rowy. Wczoraj były niewystarczające na taką ilość wody i błocka.
Dowiedziałem się też, że w sobotę jedziemy pociągiem w kilkanaście osób do Sutherlandu, gdzie oprowadzą nas po teleskopach. Już dziś rozpoczynam ładowanie zapasowych akumulatorów do aparatu! :D

Dziś konferencja trwa do samego wieczora. W planach są kwazary, exoplanety, gromady galaktyk i inne obiekty obserwowane teleskopem SALT. Pozdrowienia ze Stellenbosch!


Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
#afryka #podroze #konferencja #praca
No i z racji tematyki konferencji, #kosmos i #astronomia :)
AlGanonim - Cześć!

Po raz kolejny wpis rozpoczynam od wyrażenia wielkiego podzięko...

źródło: comment_4soudKfpoKP5plI6Gw3u8HL2WXBsfkEH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz