Wpis z mikrobloga

#wojsko #polska #smiglowce

W sumie to nie wiem dlaczego nie dopuścili do testów AW-149. Wydaje się że to przemyślana i wyprzedzająca konstrukcja. I nieprawdą jest że taki sprzęt kupili sobie przedstawiciele Gazpromu bo oni kupili AW139. Na tej samej zasadzie można powiedzieć że Caracal to staroć bo w linii prostej to Puma. Dodatkowo testy porównawcze jednoznacznie wykazały by słuszność bądź rozwiały by wątpliwości co do wyboru maszyny. AW ma też technologię ZOP i Ratownictwa pola walki. Wykorzystują je z powodzeniem w AW101 i NH90.

http://aw149.pl/
  • 18
@biczplis: Dzięki za "nie prawdę". No kiedy to wcale nie jest tak jednoznaczne. Jak pogrzebałem trochę po dostępnych danych sprawa taka jednoznaczna nie jest. Z jednej strony to prawda że dostawa maszyn była by później - 3 lata a MO oczekiwało 2lata. Jednak w tym problem że dostawa sprzętu szkoleniowego i symulatorów + szkolenie to 2 lata. Zatem 3 lata na dostawę ma sens. Maszyny powstały by w PL i to
@Czytelnik30: Ciągle nie ma gotowych maszyn. Przecież ledwie rok temu dostali certyfikat. Integracja wszystkich systemów może grozić opóźnieniami.

Maszyny powstały by w PL i to Polacy mieli by pracę - pracownicy Świdnika i firm kooperujących to kilka tysięcy ludzi. Caracale 25 powstanie we Francji w całości a 25 zostanie złożone w PL. Zatem 70% produkcji i kasy trafi do Francji.


@Czytelnik30: Za wcześnie jest aby mówić o szczegółach, ale sam
@biczplis: No jednak nie. Cywilna maszyną jest AW139. AW149 to od początku projekt wojskowy - pośredni między AW101 a AW109LUH. Na tej samej zasadzie można mówić że Caracal to Puma - maszyna z lat 60 - taki zachodni MI-14.
@Baron_Al_von_PuciPusia: Argument o centrum WZL1 - ok ma sens. Dzięki. Co do produkcji jakiś maszyn z innych kontraktów w PL zamiast we Francji... nie wierzę w takie cuda. W tym akurat Francuzi są mistrzami - kolonizują spółki i drenują jak się da. Tu akurat mam doświadczenie bo dłuuugo z nimi pracowałem.
@biczplis: Nie no chwila - AW189 jest cywilną wersją wojskowej konstrukcji AW149 - tu mamy do czynienia z transferem w drugą stronę i Świdnik o tym jawnie pisze. Podobne kontrowersje były jak Polska zdecydowała się na Patrię gdy budowała Rosomaka i co? Dziś to absolutna czołówka KTO na świecie. Wszyscy twierdzili że mamy brać przestarzałe Piranie..
@biczplis: Wyjaśniłem wyżej że termin 2 letni jest z doopy. Bo i tak szkolenia nie zakończą się wcześniej niż za 3 lata i taki termin dała AW. Dostaniemy maszyny które przez 1rok będą stać w hangarach. Tyle że dadzą one pracę francuzom a nie polakom.