Wpis z mikrobloga

Pracuję w restauracji, jakiś czas temu wycierając stoliki zauważyłam na zewnątrz starszego mężczyznę leżącego obok tarasu. Pomyślałam, że to może jakiś pijaczek to dam mu wody lub coś do jedzenia. Co się okazało w ogóle nie było czuć woni alkoholu, na prawej ręce zauważyłam opaskę, był to cukrzyk. Pobiegłam szybko rozrobić wodę z cukrem i w międzyczasie zadzwoniłam po karetkę. Po paru dniach owy pan przyszedł z kwiatkami i czekoladą dziękując za uratowanie życia. Jestem z siebie dumna i czuję #wygryw.

#oswiadczenie #coolstory
  • 57
  • Odpowiedz
@kubucza: @MichaelP: Właśnie też mnie to zawsze ciekawiło. Jak zobaczę nieprzytomną osobę z opaską informującą o tym, że jest cukrzykiem to bez względu na to czy jest nieprzytomny z powodu nadmiaru czy niedoboru cukru powinienem mu podać cukier czy lepiej zadzwonić na pogotowie i czekać? Nie chciałbym pogorszyć sytuacji...
  • Odpowiedz
Sprawdzasz czy sie poci. Przy hiper ma się sucha skórę i bolesne skórcze mięśni. Natomiast hipoglikemia jest medialna bo poci się i ma atak jak padaczki, czasem możliwa piana w ustach. Przy hiperglikemii trzeba mu zbić cukier najlepiej insuliną. Przy niskim dopiero woda z cukrem albo glukagen jak już ma zapaść.
  • Odpowiedz
@izeuszka: kiedyś miałem podobną sytuację tyle, że z kolegą z pracy. Po tygodniu po incydencie zaczęła mnie irytować pewna sytuacja więc zadzwoniłem do ów kolegi i mówię:


nie dał :(
  • Odpowiedz
@MichaelP: Absolutnie nie masz racji. Odpisuję bo ludzie czytając mogą pomyśleć, że masz o tym pojęcie.
-Ketogeneza związana jest tylko z brakiem insuliny, stężenie glukozy nie ma znaczenia.
-Zapach przy ketozie to zapach acetonu (słodkawy, mdły czuć go z daleka od takiej osoby), który jest jedynym z 3 ciał ketonowych i nie ulega metabolizmowi ( wydalany w większości przez płuca z wydychanym powietrzem)
-Nie można po objawach rozróżniać hiper- i hipoglikemii...
I najważniejsze:
-Zawsze gdy mamy cukrzyka z którym zaczyna się coś dziwnego dziać a jest jeszcze na tyle przytomny żeby pić to podajemy słodką wodę/ sok/ coca colę! Jeśli to jest hipoglikemia to po paru chwilach mu się poprawi. Jeśli to hiperglikemia to jeśli tym napojem podniesiemy mu glukozę z 600 do 650 mg% to absolutnie nic się
  • Odpowiedz
@MichaelP: Wodą z cukrem nie zaszkodzimy w ogóle. Nic innego nie powinno się pisać, żeby później ktoś będąc w takiej sytuacji nie bał się działać.
  • Odpowiedz
@amack: No dobra niech ci będzie. Ale glukometr lepiej mieć i tak. Chyba nie powiesz mi że będziesz wlewać wodę z cukrem przez zaciśnięte usta gościowi w zapaści? :-)
Z pięć razy u brata to #!$%@? widziałem :-\ .
  • Odpowiedz
@MichaelP: To jest oczywiste i nie o tym była rozmowa. Odniosłam się tylko do tego jak pomóc choremu, który jak pisałam wcześniej "jest jeszcze na tyle przytomny żeby pić" w warunkach przedszpitalnych bez jakiegokolwiek sprzętu i profesjonalnego przeszkolenia

Edukacja, postępowanie chorego i jego rodziny to zgoła inny temat.
  • Odpowiedz