Wpis z mikrobloga

Moja Polska 5: Pieniny Średnie
Zostajemy w Pieninach, choć mniej mi znanych. Pieniny Średnie stanowią najwyższą część wapiennego pasma Pienin. To właśnie tutaj znajduje się Sokolica, majestatycznie wyrastająca znad brzegu Dunajca, z charakterystyczną wykrzywioną sosną na górze, która jest ulubionym motywem wszelakich pocztówek z Pienin.
Dobrymi miejscami na kwaterunek są Szczawnica i Sromowce Niżne.
Zobaczyć można oczywiście Przełom Dunajca, a także najwyższe szczyty Pienin - Sokolicę i Trzy Korony. Można też spłynąć Przełomem Dunajca tratwami flisaczymi (startują ze Sromowców Niżnych, wrażeń nie znam, bo nie płynąłem). W Sromowcach Niżnych na Dunajcu jest bród, którym można dotrzeć do słowackiej wsi Czerwony Klasztor (Červený Kláštor), gdzie znajduje się (niespodzianka) Czerwony Klasztor, zbudowany w XIV przez węgierskiego magnata.
Trasa na miejsce przebiega podobnie, jak w poprzednim poście - pociągiem do Nowego Targu i busami do Szczawnicy/Sromowców.
Praktyka:
Jeśli chodzi o trasy to obowiązkowo Sokolica oraz Trzy Korony. Są to szczyty dość strome, na Trzy Korony dużą część trasy wchodzi się po metalowych schodach. W związku z tym, że to najwyższa część Pienin, zazwyczaj jest tutaj wielu turystów, niekoniecznie tych obeznanych w temacie.
Porady są w poprzednim poście. Tutaj jednak jest znacznie więcej turystów, niż w Pieninach Małych, toteż w razie awarii łatwiej o pomoc - szlaki są intensywnie użytkowane. Ponadto teren jest dość łatwy turystycznie.
Zdjęcie cudze, przedstawia opisywany przeze mnie klasyczny landszaft z sosną na Sokolicy. Przełom Dunajca ukryty w chmurach.
#mojapolska #pieniny #pieninysrednie #podroze #podrozujzwykopem
Oinasz - Moja Polska 5: Pieniny Średnie
Zostajemy w Pieninach, choć mniej mi znanych...

źródło: comment_kifKVHVGdvEbGnN2G2KzfR4L3U7ROZ6q.jpg

Pobierz