Wpis z mikrobloga

Mirki od #komputery mam na stanie w domu takiego laptopa: Pentium dual core CPU T4500 2.3GHz, 2 GB Ram, Mobile Intel 4 Series, Windows 7 64 bity Home Premium.

Używam go do podstawowej pracy, głównie w przeglądarce (chrome) + jakieś proste grafiki (inkscape) i dokumenty (open office). Do tego Skype i Spotify.

Ogólnie komp do wyżej wymienionych czynności był idealny przez jakieś 3 lata potem katastrofa, do tego stopnia, że przełączenie się między kartami trawło kilka minut ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pomaga trochę czyszczenie przez CCleaner ale za dzień, dwa, trzy jest to samo i kolejne czyszczenie czasem pomaga a czasem nie.

Można tego dziada jeszcze jakoś zoptymalizować, żeby działał sensownie? Dodam, że Windows z pierdołowatymi nakładkami producenta (Asus).
  • 9
@PanTester: Niepotrzebne nakładki możesz powywalać, sprawdź też jakie programy uruchamiają się ze startem systemu i niepotrzebne wyłącz. Pasowałoby też pewnie lapka rozkręcić i przedmuchać, można też nałożyć nową pastę na procesor(chyba że na przestrzeni tych 3 lat go czyściłeś, jak nie to pewnie się grzeje szybko :) )
@sciroco8: Lapka nie czyściłem nigdy od środka, także da się zrobić. Właściwie tych programów Asusa nigdy nie wywalałem, ale z tego co widziałem to one nie obciążają jakoś zauważalnie procesora.

Czy jeśli chodzi o przeglądarki, to Chrome jest w miarę light?
@PanTester: ogólnie czyszczenie lapka jak się grzeje, wywalenie nakładek itd trochę pomoże, ale z doświadczenia wiem, że nic tak nie ożywia kompa jak świeża instalka windowsa. Jeśli po tym zabiegu komputer wciąż chodzi jak krew z nosa, to tak jak pisałem, zwróciłbym uwagę na dysk. U mnie np. dopiero po wymianie dysku da się znów używać laptopa. Stary dysk już miał dużo bad sectorów i po prostu działał niestabilnie i baaaardzo
@PanTester: poszukaj jakiegoś WD - kupowałem dysk do laptopa w tym roku i wszyscy polecali tę firmę. Ja kupiłem taki: http://www.ceneo.pl/25153862#mh=J9Q7pQd360015western-digitalSOBq-v4lSCJ059pyn9aazCEkyhOQpTqyUILkabHmAuQErsM_AGJjrvau6ZqYpCvHGb6un80bW46qa3SAq-COAbxvf-JIS_rlPJRfxHgv9PQCsjcxZLuc6F64imczyP5TFac2UfHnPAvkKcciDQAPD3eIFXX_II5ogId5YG9Ix_lRIAN16sXhYDYR9thV4-4BOdX4tMMCFA41 (gdy go kupowałem był jakieś 20zł tańszy). Oczywiście jeżeli wybierzesz 250gb i 5400 rpm. to zaoszczędzisz, a pewnie wielkiej różnicy nie zauważysz. Ale z drugiej strony to możesz poszukać najtańsze co jest, byle nowe z gwarancją i będzie git.