Wpis z mikrobloga

@KREM_Z_BROKUL: Głównym powodem braku klasy średniej i ogólnej biedy w Polsce jest właśnie interwencjonizm i centralne sterowanie gospodarką. Twierdzenie, że lekarstwem na socjalizm jest więcej socjalizmu, jest absurdalne.
  • Odpowiedz
@ibilon: nie masz już centralnego sterowania gospodarką, porównaj sobie jakie było bezrobocie w PRL, a do jakiego poziomu skoczyło w początkach transformacji, poczytaj sobie też o tym co zrobił Siemens z zakładami Elwro, podczas tego wspaniałego procesu urynkowienia gospodarki
  • Odpowiedz
@KREM_Z_BROKUL: Państwo wydaje ogromne pieniądze w różniste śmieszne projekty unijne w wielu dziedzinach gospodarki. Pieniążki niedługo się zaczną zmniejszać. Nie muszę mówić że jest to kosztem ogromnego długu publicznego. Nie wiem czego Ty jeszcze oczekujesz.
  • Odpowiedz
nie wiem czy się dobrze rozumiemy - ja nie chcę drugiego COPu, gdzie państwo budowało fabryki, tylko chce wydawania pieniędzy publicznych na inwestycje i jakieś prywatne firmy niestety będą musiały na tym zarobić.

@KREM_Z_BROKUL: No to jak w końcu, chcesz żeby państwo budowało fabryki, ale żeby nie budowało fabryk? To co to mają być za inwestycje? Nowe ławki w parku?

Jeśli państwo nie zacznie wydawać więcej na inwestycje, to czeka
  • Odpowiedz
porównaj sobie jakie było bezrobocie w PRL, a do jakiego poziomu skoczyło w początkach transformacji

@KREM_Z_BROKUL: W PRLu nie było bezrobocia, więc tu raczej nie ma co porównywać.
  • Odpowiedz
@Arab94: odebrałeś mi tym screenem wszelkie nadzieje ( ͡° ʖ̯ ͡°) w tym kraju nigdy nie będzie normalnie. w czerwcu się bronię, potem się pakuję i wynoszę stąd... cierpliwość się skończyła.
  • Odpowiedz
@ediz4: niewielką? To ty bredzisz. Niemcy prowadzili aktywną politykę gospodarczą. Sprawdź sobie czym był Everyman program, twarda polityka celna w celu ochrony rozwijających gałęzi przemysłu, stosunkowo wysokie podatki (50% dla przedsiębiorstw!!), progresja podatkowa (aż 95% powyżej dochodu 250k marek!).

Polityka gospodarcza Niemiec po II WŚ to była znacząca ingerencja państwa w gospodarkę, które czynnie działało po to, by niemieckie firmy wygrywały rywalizacje z zagraniczną konkurencją. Aktywna polityka gospodarcza, protekcjonizm to
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki:
Interwencjonizm był owszem ale musiał być ponieważ kraj był zniszczony. Gdzie Ty widzisz jakieś budowanie przemysłu przez państwo ? Cały cud był związany w uwolnieniem rynku

Jak pisze Milton Friedman, odbudowa zachodnioniemieckiej gospodarki po II wojnie światowej „był to cud wolnego rynku....

Społeczna gospodarka rynkowa w czystej postaci istniała w Republice Federalnej Niemiec w latach 1948-63. Później powoli następował jej demontaż – na skutek nacisków różnych grup społecznych „udział
  • Odpowiedz
@Shiroo: Chiny już zwalniają - mają ogromne długi. Nie można w nieskończoność pompować rynku inwestycjami i to niekiedy na jakichś zadupiach z których nikt nie korzysta. Tam jest chyba nawet jakieś duże miasto pobudowane wraz z infrastrukturą w którym prawie nikt nie mieszka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz