Wpis z mikrobloga

#stan #architekt #wiezowiec #konkurs Rewelacja. Polski wieżowiec z lodowcem i dżunglą

Choć – jak ktoś to ujął - czasem nierealne marzenie może stać się realnym koszmarem, to jednak ludzie nie przestają marzyć. Wierzą, że marzenia się spełniają. Czy spełnią się też o wieżowcu, który zmieści 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych - z pustynią, stepem, dżunglą i lodowcem?

Ludzie mają wspaniałe marzenia o lepszym, spokojnym, bezpiecznym, pokojowym świecie. W latach 70-tych XX wieku, na zlecenie ONZ, pewien słynny grecki architekt zaprojektował głośne w owym czasie, wymarzone miasto-państwo przyszłości, nazwane górnolotnie Megalopolis. Miało zgromadzić całą ludzkość świata w potężnym, samowystarczalnym produkcyjnie i usługowo (z przedszkolami, szkołami i handlem) blokowisku, zbudowanym na rozległym terenie, gdzieś nad wielką czystą wodą, otoczonym polami uprawnymi i złożami naturalnych surowców.

Światowe megapaństwo przyszłości

Megalopolis, według założeń, miało zapewnić wszystkim mieszkańcom Ziemi, pełny i jednakowy dostęp do wszelkiego typu szkół, zakładów pracy przemysłowej, biurowej i usługowej. Wszyscy mieszkańcy byliby solidarnie odpowiedzialni za bezpieczeństwo i porządek publiczny, dlatego miałyby być zlikwidowane jednostki militarne policyjne i wojskowe oraz tajne służby bezpieczeństwa. O żadnych wrogach zewnętrznych czy wewnętrznych, nie byłoby mowy, gdyż ludzie miasta-pastwa byliby zjednoczeni miłością.

Bajeczny projekt przyjęto i zaakceptowano komisyjnie, po czym odłożony został na półki biurokratów, aby czekał na swój czas, sprzyjający warunkom realizacji. Czekał i czekał, aż nagle pojawił się 10 lat temu, co nieco podobny projekt, konkurencyjny do tego sprzed lat, pod nazwą umowną - architektoniczna wizja innowacyjnego wieżowca. Z licznej międzynarodowej grupy utalentowanych projektantów, komisja konkursowa wyłoniła w tym roku zwycięzców - czwórkę architektów z Polski, którzy wygrali światowy konkurs na najbardziej innowacyjny wieżowiec 2015 roku.

Konkursowe jury przyznało Polakom I miejsce za projekt Essence Skyscraper, który - niezależnie od tego, gdzie i kiedy stanie budowla - ma w sobie mieścić 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych, m.in. z pustynią, sawanną, stepem, dżunglą i lodowcem.

Projekt różnorodnych siedlisk przyrodniczych

Według architektów - tak właśnie mają wyglądać wysokościowce przyszłości. Powinny być innowacyjne, nowoczesne, ciekawe konstrukcyjnie i nowatorskie w kwestiach rozwiązań technicznych. Bo, zdaniem organizatorów konkursu, na życie w wieżowcach jesteśmy skazani. Skłaniają do tego: gwałtowny wzrost liczby ludności na świecie i przenosiny mieszkańców ze wsi do miast. Z tych przyczyn warto, aby takie obiekty miały ciekawe formy i były w pełnej harmonii z przyrodą.

Projekt autorstwa zwycięskiej czwórki naszych architektów: Ewy Odyjas, Agnieszki Morgi, Konrada Basana i Jakuba Pudo z pracowni BOMP - to eksperymentalny obiekt, który - wstawiony pomiędzy gęstą zabudowę metropolii - ma oferować mieszkańcom miasta to, do czego, na co dzień nie mają dostępu.

Polacy, za projekt "Essence Skyscraper", otrzymali zaszczytne I miejsce i 5 tys. dolarów nagrody. "To megastruktura urbanistyczna, która zawiera różnorodne siedliska przyrodnicze. Może służyć jako miejsce na chwilę ucieczki przed gwarnym życiem miejskim, a także może stymulować różnorodne i złożone procesy i doświadczenia" - piszą o Essence Skyscraper autorzy, którzy przewidują, że w mocno zurbanizowanych terenach, mieszkańcy mogą wkrótce nie mieć szans na kontakt z naturą.

"Megastruktura urbanistyczna" z egzotyką

Wieżowiec – typu "megastruktura urbanistyczna" - ma półprzejrzyste elewacje i może w sobie mieścić 11 różnych stref klimatyczno-krajobrazowych. Mają w nim żyć różne gatunki zwierząt i będzie również w jego wnętrzu, odpowiednie miejsce dla rozwoju charakterystycznej - egzotycznej roślinności.

A ludzie, którzy zamieszkają w takich budynkach, będą mogli korzystać z wielorakich, nawet niezwykłych przestrzeni, jakimi są m.in. pustynie, sawanny, stepy, dżungle i krainy nadmorskie. Będą także mogli przenieść się do wnętrza jaskini, rzeki, lodowca, góry, czy wodospadu. Jak zapewniają architekci, dziś całkiem możliwe jest, aby tak zróżnicowane "atrakcje" pomieścić w jednym obiekcie mieszkalnym. Według nich, pozwalają na to obecnie, najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Oryginalny pomysł Polaków tak się spodobał, że jury konkursu - pod przewodnictwem jednego z najbardziej znanych architektów na świecie, Massimiliano Fuksasa - przyznało mu pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Skyscraper Competition, organizowanym przez magazyn "eVolvo". eVolvo stanowi grupa profesjonalistów, którzy specjalizują się w rozwoju miękkich umiejętności kadr nowoczesnej gospodarki. Celem a jednocześnie mottem działania grupy jest psychologia dla biznesu, oparta na podstawie założenia: miękkie kompetencje - twarde rezultaty.

Gmach z odpadów i miasto Cybertopia

Nagrodę w konkursie architektonicznym ustanowiono w 2005 roku, aby promować wybitne idee życia, w drapaczach chmur. Przez 10 lat zgłoszono do konkursu ponad 60 tys. projektów z całego świata. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń pod względem lokalizacji, w której mają stanąć wieżowce przyszłości, dlatego im bardziej oryginalne pomysły, tym lepiej. Warunek - projekty nie powinny być zupełnie abstrakcyjne, wręcz muszą być możliwe do zrealizowania.

W 2015 roku przyznano trzy nagrody i 15 wyróżnień. Drugą nagrodę otrzymała propozycja architektów z Indii, którzy zaprojektowali wieżowiec Shanty-Scaper. To wielki gmach z odpadów pozostałych po zakończeniu budowy miasta, m.in. gruzu, rur, blach falistych i drewna. Ma zapewnić przyzwoite mieszkania oraz miejsca pracy i tereny rekreacyjne, mieszkańcom slumsów miasta Chennai w Indiach.

Trzecie miejsce jury przypadło architektowi z Rosji, za ciekawy projekt Cybertopia, nawiązujący do miasta przyszłości. Przenika się w nim to, co w realnej wizji, ze światem rzeczywistości wirtualnej. To nie wieżowiec a miasto, które rozwija się i zmienia natychmiast, dokładnie według potrzeb jego mieszkańców.

W tegorocznej edycji konkursu Skyscraper Competition, wzięło udział 480 projektów, z siedmiu kontynentów. Zwycięzcy konkursu – Polacy - otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów, laureaci drugiego miejsca - 3 tysiące, a trzeciego - 1 tysiąc dolarów. Wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji są szczęśliwi, że mogli zaprezentować swoje pomysły, na tak ambitnym i reprezentatywnym forum międzynarodowym.
Źródło: tvn24bis.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Polacy zaprojektowali wieżowiec roku Essence | Lifestyle. Foto: tvn24bis.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #architekt #wiezowiec #konkurs Rewelacja. Polski wieżowiec ...

źródło: comment_6JXlJNw5bk0X5beeOZlg62RGsKcGPWmD.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz