Wpis z mikrobloga

Witam, maturę napisałem i nareszcie mogę zacząć moją naukę programowania w pełni. Pisałem programy w free pascalu, c++, c# oraz javie. Moje pytana brzmią
1. Jaki język polecilibyście mi abym ogarnął go od początku do końca?(mogą być te co wyżej wymieniłem)
2. Dlaczego akurat ten język? Nie będę miał problemów ze znalezieniem pracy? :D
3. Czy w 6 miesięcy zdobędę wystarczającą wiedzę na temat jednego konkretnego języka abym mógł pisać już programy na płatne zlecenie?

  • 68
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: Od ostatnich wersji plus jakiś Symfony2 to na prawdę sympatyczne narzędzie - popiszesz wysoko, popiszesz niżej. W zasadzie zrobisz wszystko - problemem są programiści którzy przeczytali książkę i myślą że są pro ;<

@Bauzzer: Sam w Javie nie piszę, ale instalacja JIRA + Stash ze wszystkimi tomcatami i innymi dziwadłami zajęła mi cały dzień. Nie wspomnę, że #!$%@? wolno to działa a ma dość dobrą maszynkę. Dodatkowo
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz Co do COBOLA - ludzie boja sie zmieniac ;) A tak na serio, jak cos dziala to nie ma po co ruszac. Kazde ruszenie jednak kosztuje. Natomiast sama skladania tego jezyka jest przykladem jak NIE powinien wygladac jezyk programowania. Ah, COBOL to rowniez mainframe'y IBM'a. I obsluga banków. A to po prostu dziala, i dzialac bedzie jeszcze pewien czas.
  • Odpowiedz
Czy w 6 miesięcy zdobędę wystarczającą wiedzę na temat jednego konkretnego języka abym mógł pisać już programy na płatne zlecenie?


@Devastator: Doświadczony programista jest w stanie zrobić zlecenia na takim poziomie jakie ty byś dostał mając doświadczenie w dowolnym podobnym języku. Nie znajomość języka jest problemem. Problemem jest umiejętność programowania i znajomość dziedziny.
  • Odpowiedz
@Bauzzer: Ja nie demonizuje Javy! Ja sam jestem JAvaDevem :) Alternatywa? JavaScript. Chodzi o to ze stawiajac aplikacje webowa np. na springu, zanim dojdziesz do etapu prostego CRUDA ktory jakos wyglada minie CI tydzien ;) Java jest spoko, ale do duzych rzeczy. Jak potrzebujesz aplikacje do zamawiania obiadow w stolowce, to tak jakbys robil most przez kaluze.
  • Odpowiedz
@martinuz: Teraz już coraz częściej ładuje się po prostu ARM i soft w wysokopoziomowych językach. Nawet respiratory i inne urządzenia medyczne działają sobie na linuxie gdzie sporo kodu jest w perlu. Owszem, krytyczny jest na osobnym uP ale to już się robi nisza.
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: Czytałem ten artykuł - to wierzchołek góry lodowej. Z ciekawostek dodam, że jeden z szeroko stosowanych w polskich szpitalach respiratorów cierpi na integer overflow do wywołania z menu.
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: A pomyśl co ja, osoba obsługująca, czuję widząc jak źle (i bez kompletnego pomyślunku o UX) jest napisany soft w tych urządzeniach gdy dodatkowo wiem jak buduje się taki soft ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: Nie? Ale jak to.... wszyscy wykopowi progrmiści mają 15k na start ( ͡º ͜ʖ͡º)
Nauka od C może jakiś podstaw jest dobra, ale obecnie języki coraz bardziej odchodzą nawet od tego typu składni (patrz Python, Swift).
  • Odpowiedz